Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Türk Halı ve Kilim Motiflerinin Tarih Boyunca Gelişimi Özet

Türk Halı ve Kilim Motiflerinin Tarih Boyunca Gelişimi Özet hakkında bilgi kısaca.

Halı ve kilimlerde pek çok figür kullanan Türkler bunları genelde hayat tarzlarına uygun olarak işlerlerdi. Örneğin eski halılara baktığımızda o zamanki inançlarına uygun figürler görürüz. Ayrıca savaşçı bir kişiliğe sahip olan Türkler savaş malzemelerini de halılara işlemiştir. Kullandıları figürler genelde hayvanlar, bitkiler, geometrik şekillerdir.

Hayvanlarla ilgili figürler kurt, akrep, böcek, aslan, kartal, kuş gibi figürlerdir. Bunlar avcılık sırasında avladıkları hayvanlardır. Avdan elde ettikleri kürkleri giyince o hayvanın gücüne sahip olduklarına inanmalarına benzer bir davranış biçimidir.

Bitkisel figürler genelde meyve, çiçek, yaprak ve ağaçtır. Bunlar günümüzde de kullanılmaktadır. Bolluk, bereket ve iyiliği temsil ettiğini düşündükleri bu figürler arasından en önemli olanı Hayat Ağacı figürüdür. Hayat Ağacı ölümden sonra yaşamı sembolize etmektedir.

Geometrik şekiller olarak inançla ilgili bir şey kullanmamışlardır. Bunlar genelde süs ve hoş görüntü içindir. Dörtgen ve üçgenlere halılarda rastlanabilir.

Çiçekler ve geometrik desenler yukarıda sayılan figürler arasından Türkler tarafından en çok kullanılanlarıdır. Bugünkü desenlerimizde de bunlara rastlanabilir.

images

Türk Halı ve Kilim Motifleri ve Anlamları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. memet dedi ki:

  Fatma naber

 2. ayhan dedi ki:

  Hayatımı kurtardınız saolun

 3. merve akaydın delisi dedi ki:

  çok kısaymış iyiymiş

 4. gs fatma gs dedi ki:

  çok yardımcı oldu sağoln ;) :) çok güzel <3 ;) :)

  1. Bok dedi ki:

   Seni seven biri var adı da memet

Yorum Yaz