Turfan Uygurları Özellikleri

Turfan Uygur Devleti konusunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz.

Uygur devletinin yıkılmasının ardından ortada kakan Uygur boyları, Orta Asya’da ticaretin geliştiği yerlere göç etmeyi tercih ettiler. Uygur boyları göç ettikleri bu bölgede Kırgızlar tarafından öldürülen Uygur Kağanın yeğni Mengli Uygur boylarının kağanı oldu.

Turfan Uygur devleti ise 911 senesinde bağımsız oldu ve ticari imkanlarını kullanarak ekonomilerini kısa süre içinde yüksek seviyeye çıkardılar. Turfan Uygurları maniheizm dinini benimserken az oranda da olsa İslamiyeti benimsemişlerdir. İlk Müslüman Türk devleti olan Karahanlılar, bu bölgede İslam dinini yayarken Uygur devleti ile karşı karşıya gelmiştir. Ayrıca Çin devletine İslamiyetin girişi de Uygurlar kanalıya gerçekleştirilmiştir.

1209 yılında Moğolların hakimiyeti altına giren Turfan Uygurları sonrasında Uygur tamamen bitmiş oldu. Ancak Moğol Devleti, kültürel anlamda gelişmesinde Uygur devletinin bilim ve sanat adamları büyük işler başardı ve böylece Uygur devletinin kültürel izleri uzun süre bu devlet üzerinde görülmüştür.

Turfan Uygurları Özellikleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.