Tundra İkliminin Görüldüğü Yerler

slayt48-9-sinif-tundra-iklimiTürkiye, stratejik ve coğrafi konumu bakımından oldukça önemli bir noktadadır bu nedenle de ülkemizdeki gerek ekonomik faaliyetler gerekse iklim özellikleri ve bitki örtüsü yer yer ve bölge bölge farklılık göstermektedir.

Türkiye’de hüküm süren iklim özelliklerine göre farklı bitki örtüleri ve iklim özellikleri görülmektedir. Bu yazımızda bu iklim tiplerinden birisi olan Tundra ikliminin görüldüğü yerler kısaca konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

Öncelikle Tundra İklimi Özellikleri Konusuna Değinelim;

  • Tundra iklimi Dünya üzerinde kutuplara yakın olan 60-70 enlemleri dolaylarının yüksek olan kesimlerinde hüküm sürmektedir.
  • Bu iklim tipinin sıcaklık ortalaması oldukça düşüktür. Öyle ki; en sıcak ayda bile sıcaklık ortalaması 10 derecenin üstüne çıkmamaktadır çünkü güneş ışınlarının geliş açısı oldukça küçüktür.
  • Tundra ikliminin yıllık aldığı yağış miktarı 250 milimetre dolaylarındadır ve iklimin aldığı yağış genel olarak kar olmaktadır.
  • Tundra iklimi ismini bitki örtüsünden almaktadır yani bitki örtüsünün adı Tundra’dır. Düşük sıcaklık değerlerine adapte olan bodur ve cılız çalılardan meydana gelen otlara “Tundra” adı verilmektedir.
  • Bu iklim tipinin görüldüğü yerlerde yaz mevsiminde sıcaklık değerleri sıfırın üzerine çıkması sonucunda donmuş olan toprak çözünür ve bataklık haline gelir.
  • Ayrıca Tundra ikliminin görüldüğü yerlerde yılın büyük bir kısmında donan topraklara “Permafrost” veya “Tjale” denilmektedir.

Peki Tundra İklimi Nerelerde Görülür?

Bu iklim tipi büyük bir yoğunlukta Avrupa kıtasının kuzey kesimlerinde, Kuzey Sibirya’da, Kuzey Kanada’da, Grönland Adasının kıyı kesimlerinde ve orta kuşak bölgesinde yer alan yüksek dağlarda hüküm sürmektedir.

Tundra İkliminin Görüldüğü Ülkeler Hakkındaki Sorularınızı Sizler de Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.