Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Tsunami Nedir

Dünya üzerinde yaşanan çeşitli olaylardan dolayı bazı doğal felaketlerle karşı karşıya kalabilmekteyiz. Türkiye, sahip olduğu iklim ve okyanuslara da kıyısının olmaması sebebiyle tsunami gibi doğal afetlerden uzakta yaşamakta, insanımız bu tür doğal olaylar hakkında bilgi sahibi olmamaktadır. Ancak tsunami, gerçekleştiği bölgelerde insan hayatına önemli derecede zarar veren ve yıkımlar oluşturan bir doğa olayıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda sizlere tsunaminin ne olduğunu, ne şekilde oluştuğunu anlatarak geçmişte yaşanmış bazı olayların ortaya çıkardığı durumlara örnekler vereceğiz.

Tsunami, özellikle okyanusa kıyısı olan bölgelerde gerçekleşen bir doğa olayıdır. Deniz tabanında bulunan enerjinin ortaya çıkması ile oluşur. Örneğin deprem gibi doğa olaylarının sonucunda yer kabuğu önemli ölçüde yer değiştirir ve bu yer değişmenin sonucunda da büyük bir itici güç ortaya çıkar. Bu itici güç, büyük su kütlelerini harekete geçirir ve bu su kütleleri de kıyıya vurur. Tsunami, büyük dalgalar halinde kıyılara gelen su kütlelerine verilen addır. Bu su kütlesi, binaları yıkabilecek güçte dahi olabilmektedir.

Tsunami deprem sonucunda oluşabildiği gibi aynı zamanda yerkabuğunda yaşanan çökmeler, zemin kayması ya da yaşanan patlamalar gibi olayların sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Tsunami Japoncada liman dalgası anlamına da gelmektedir. Yakın tarihimizde 1896 yılında Japonya’da yaşanan tsunami felaketi, ne yazık ki 210 bin insanın hayatını kaybetmesine, daha bir çoğunun da evlerinden olmasına sebep olmuştur.

Tsunami Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz