Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Truva Atının Hikayesi Kısa

Truva Atının Hikayesi Kısa hakkında bilgi.

Çanakkale ilimiz tarih boyunca pek çok önemli ve büyük savaşa sahne olmuştur. Truva atı hikayesi de Çanakkale’de geçmektedir. Truva savaşına varacak olaylar silsilesi Priamos’un, Truva kenti kralı, oğlu Paris Menelaus’un Helena’ya aşık olmasıyla başlar. Güzeller güzeli Helena kaçırılınca dost olan ülkeler arasında savaş başlar.

Anadolu beylikleri Truvalılara yardım eder. Yıllar boyu süren savaş sırasında çok akıllı bir bilgin olan Odysseus’un aklına Truva şehrine tahtadan bir at yaparak girme fikri gelir. Athena ile fikrini paylaşır ve fikri kabul edilir. Tahtadan çok büyük bir at yapılır. Askerler bu atın içine doldurulur. Geri kalan askerler de savaş meydanından çekilir. Truvalılar da karşı tarafın yenilgiyi kabul edip savaş alanını terk ettiğini ve bunu ganimet olarak bıraktıklarını sanar. Gece vakti kapıları açıp atı içeri alırlar.

Eğlencelerin başlamasıyla birlikte askerler  Truva atından çıkar. Şehrin kapılarını açarlar ve Odysseus’un askerleri içeri hiç zorlanmadan giriş yapar. Kral Menelaus’un karısı ve Helena’yı yanlarında götürürler.

Truva savaşı ile ilgili pek çok belgesel ve film çekilmiştir. Hatta filmi Oscar’a aday bile gösterilmiştir. Filmde yapılan tahtadan at ise Çanakkale belediyesine armağan olarak verilmiştir.

canakkale truva ati

Çanakkale Truva Atının Öyküsü Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz