Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Tövbenin Kabul Şartları Nelerdir

Tövbenin kabul şartları nelerdir hakkında bilgi kısaca

İnsanlar önceden yaptıkları bazı şeyler yüzünden günaha girmiş olabilir ve hatalarından ders çıkardığı için tövbe edebilir. İnsan tövbe ederek doğru yola girer ve günahlarından arınır. Tövbeniz içten olduğu sürece Allah günahlarınızı affeder. Tövbenin kabul olması için ise dört şart bulunur. Bunlar şu şekildedir:

Günah İşlememek

Tövbe eden biri bir daha günah işlememeli ve aynı hataya düşmemelidir. Tövbe ettikten sonra aynı günahı tekrar işlemeyeceğine söz vermiş olmalıdır. Tövbesinin farkında olmalı ve bunu unutmamalıdır. Eğer kişi aynı günahı tekrar işlerse tövbesi geçersiz sayılır. Tövbe de aynı günahı bir daha işlemeyeceğinize söz vermeniz ve af dilemeniz gibi sayılır.

Bunun yanında günah işlediğinize kalpten inanmalı ve gerçekten pişmanlık duymalısınız. Bu şekilde bir daha aynı günahı işlemeyeceğinize içten içe söz vermelisiniz.

Günahı işlememeye söz verdikten sonra eylemlerinizle bunu doğrulamalısınız; yani tövbenizi tutmalısınız.

Günah işlemekten uzak durmalısınız.

Peygamber Efensimiz Hz. Muhammed (sav) tövbe konusunda şöyle buyurmuştur: “Kulunun tövbesinden dolayı Allah Teala’nın sevinci, sizden biriniz ıssız çölde devesini kaybedip de tekrar bulduğunda duyduğu sevinçten daha fazladır.”(Buhari, Deavat, 4.)

Tövbenin Kabul Olma Şartları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sezo dedi ki:

    Arkadasla bi konuda tartistik.kendisi meyhanede icmeyecegine tövbe etmis yani ickiye tümden degilde sadece meyhanede bende kendisine tövbesinin bu sekilde gecersiz oldugunu söyledim cünkü tövbe günahi tamamen terk etmek degilmidir?bu durumda tamamen terk etmis olmadigi icin tövbesinin gecersiz oldugunu söyledim haksizmiyim hocam?

Yorum Yaz