Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Toprak Nedir Nasıl Oluşur

Bu sayfamızda toprak nedir sorusunun cevabını vererek toprağı oluşturan maddeler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Toprağın meydana gelmesinde beş ana faktör rol oynar.

Toprağın oluşabilmesi için beş ana unsurun bir araya gelmesi gerekmektedir. Bunlar: Bitki örtüsü ve canlılar, iklim, ana kaya veya ana madde, topografya ve zamandır.

Toprak, suyu ve besin maddelerini depolayabilme özelliğine sahiptir. Bitkilerin yaşayabilmesi için de bu besin maddelerine ve suya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu su ve besin maddelerini alan bitkiler yapılarında olan maddeleri havanın CO² ve ışık enerjisi ile bir araya getirerek bazı organik bileşikleri ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte toprakta yaşayan bazı canlılar da toprağın oluşumunda büyük bir öneme sahiptir. Toprağın yapısındaki mikroorganizmalar, toprağa düşen bazı besinleri ayrıştırma görevinde rol oynamaktadırlar. Bu organik maddeler aynı zamanda toprağın renginin koyulaşmasında da etkili olmaktadır. Bir toprağın içinde çok fazla organik madde bulunuyorsa o toprak erozyon karşısında da güçlü olmaktadır.

Toprağın en önemli maddelerinden bir tanesi de ana kayadır. İklim ana kayanın oluşumunda etkili rol oynamaktadır. Bir yerde bulunan engebe ya da arazinin düz olması toprağın kalınlık ve inceliğini belirlemektedir. Ayrıca toprak oluşumu için uzun bir zamana da ihtiyaç bulunmaktadır.

Toprak Nasıl Oluşur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz