Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Toprak Nasıl Oluşur Toprağın Canlılar İçin Önemi

Toprak Nasıl Oluşur ve Toprağın Canlılar İçin Önemi Kısaca Özet Bilgi

Çevremizde gördüğümüz her şey bir gün toprak olacaktır. Bu doğrultuda toprağın içerisinde her şeyi bulunduran ve bulunduracak olan bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Çürükçül bakteriler toprağın içinde yaşar ve böylece toprak içine giren her şey bir süre sonra toprak olur. Doğal dengenin en önemli parçası olan toprak tüm canlıların hayatıyla yakından ilişkilidir. Bu ilişki doğrudan veya dolaylı olabilir.

Doğrudan canlı yaşamıyla ilişkili olduğu bir örnek bitkilerin ve ağaçların yaşamıdır. Bu canlıların kökleri daima toprak içerisindedir ve besin ile minerallerini bu sayede topraktan alırlar. Yaşam süreleri dolduğunda ise toprak tarafından çürütülerek toprak formuna geçerler.

Toprak canlılara hayat vermesi, canlıların büyümesini ve gelişmesini sağlaması, canlıların ölümünden sonra onları tekrar toprağa çevirmesi döngüsü sayesinde doğada bir dönüşüm mekanizması rolü oynar.

Ayrıca toprak büyük kayaların ve dünyanın kaidesinin çeşitli fiziksel ve kimyasal etkenlerle çözülüp ufalanmasıyla oluşmuş bir yapı olarak da görülebilir. Toprağın canlılar için önemi ve toprak nasıl oluşur konusunda bilgiler aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. PoVerPLas dedi ki:

    ayrı yap kardesım anlamyom tmm genede ıyı calısmısın

Yorum Yaz