Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Toplumdaki Farklılıklara Karşı Nasıl Davranmalıyız

Koc_Universitesi_Sosyal_Politikalar_Konferansi_523-430x215Türkiye Cumhuriyeti Devleti çatısı altında yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Ülkemizde yaşayan vatandaşlar Kürt, Türk, Yahudi hatta Hristiyan olabilir ancak bu bireyler bu ülkenin içinde yaşıyor ise Türk vatandaşı olarak görülmektedir.

Ülkemizde yaşayan yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çok farklı dile, dine, mezhebe ve ırka mensup olan kişiler vardır ve dolayısı ile de toplum içinde bir farklılık meydana gelmektedir. Peki bizler toplumdaki farklılıklara karşı nasıl davranmalıyız?

Ülkemizde her ne kadar gerek fiziksel gerekse ırk olarak farklı insanlar olmuş olsa da bu farklılıklara karşı olumlu, saygılı ve hoşgörülü bir şekilde yaklaşmalıyız. Çünkü her bireyin kendi ırkına ve mezhebine ya da doğduğu ülkeye göre farklı kültürel özellikleri olabilir ancak bu farklılıklar bizlerin onlarla aynı toplumda yaşamasına engel bir durum kesinlikle değildir. Tabi ki her insanın aynı özellikte tek düze bir şekilde olması sağlanamaz; bu insanların dil, din, ırk, renk farkı olabilir. Ancak şu husus kesinlikle unutulmamalıdır ki; onların yerinde bizler de olabilirdik. Peki bizler dışlanmak ya da hor görülmek ister miydik?

Hiç kimse yaşadığı toplumda ya da çevrede hor görülmek ve dışlanmak istemez bu nedenle de toplumda farklılıkları ile ön plana çıkan hiç bir kimseyi kesinlikle farklı şekillerde yargılamamalıyız ve dışlamamalıyız. Böyle bir durumda “Onların yerinde biz olsaydık ne yapardık?” diyerek empati kurmalıyız ve kendimiz nasıl tepki görmek istiyorsak biz de o şekilde davranmalıyız.

Farklılıklara Karşı Nasıl Davranmalıyız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Esin dedi ki:

    kısa sade beğendim, Toplumdaki Farklılıklara Karşı Nasıl Davranmalıyız ödevim vardı, Konya okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz