Topkapı Sarayının Tarihçesi Kısaca

topkapı sarayı ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti, kurulduğu yıllardan itibaren kısa süre içerisinde izlediği başarılı politikalar nedeniyle öncelikle bölgesinde, sonrasında ise kıtalar üzerinde hüküm sağlamayı başarmış olan bir devlettir. Devletin sonraki dönemlerdeki politikaları sürekli olarak savaşarak yeni yerler fetih etmek üzerine kurulu olduğu için buralardan elde edilen ganimetler ile de ülke içerisinde pek çok saray kurulmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda değerli Osmanlı saraylarından Topkapı Sarayının tarihçesi kısaca konusundan bahsedeceğiz.

topkapı sarayı ile ilgili görsel sonucu

Topkapı Sarayı, günümüzde İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan bir saraydır. Eski dönemden kalma İstanbul surlarının içerisinde bulunmaktadır ve bu bölge, günümüzde hala İstanbul’un merkezi olarak kabul görmeye devam etmektedir. Uzun yıllar Osmanlı hanedanına ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı, 1478 yılında ik kez inşa edilmiştir. Zaman içerisinde ise padişahlar bu saraya ek bölümler yaparak burada yaşamaya devam etmişlerdir. Dolmabahçe Sarayı’nın inşa edilmesi ile birlikte de hanedan Topkapı Sarayı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır.

80 bin metrekare bir alan üzerine kurulu olan Topkapı Sarayı içerisinde yaklaşık olarak 4 bin kişi yaşam sürdürmekteydi. Bu sebepten dolayı da saray içerisinde pek çok oda bulunmaktadır. Topkapı Sarayı, Osmanlı anlayışını yansıtan mimarisi ve çeşitli bölümleri ile günümüzde halen pek çok turistin görmeye geldiği veya görmeyi arzu ettiği lokasyonlardan bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından hanedana ait bu saray, hanedanın elinden alınarak halka armağan edilmiştir ve Türk kültürünü yansıtan bu saray, bir müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Topkapı Sarayının Tarihçesi Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.