Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Tiyatronun Özellikleri Nelerdir Kısaca

Tiyatronun Özellikleri Nelerdir Kısaca  hakkında bilgi.

Tanzimat döneminde ilk batılı manada tiyatro bize gelmiştir. Rollerin oyuncularca canlandırıldığı ve sahnede geçen bir sanat olan tiyatroda her bir bölüm perde adıyla anılır. Batılı sahne teknikleri ile uyum içerisinde olan oyunlar yazılı metinlere dayanmaktadır. Trajedi, komedi ve dram tiyatronun üç ana koludur.

Trajedi:

Manzum olarak yazılan trajedi aynı zamanda ilk tiyatro çeşidinin ismidir. Mitoloji ve tarih trajediye konu verir. Kahramanları genelde soylu kişiler oluşturur. Ahlak ve erdem temeli üzerine kurulmuş olan trajedilerde kötü olaylar sadece konuşmalarda geçer fakat gösterilmez (öldürme, yaralama, vurma vs.). Dili açıktır ve anlaşılabilirdir. Sade bir dil kullanılır fakat halk dili değildir. Bir gün, bir olay ve bir mekan kuralı (üç birlik kuralı) ile oynanır.

Komedi: 

Olay ve insanların komik taraflarını anlatan tiyatro türü olan komedide aksaklıklar gülünç bir şekilde seyirciye gösterilir. Bu sayede seyirciler örneğin devletin eksikliklerine gülerken bir yandan da düşünür. Toplumun her kesiminden insanlar canlandırılabilir. Konuşma dili kullanılır ve nazım veya nesir olabilir. Yine üç birlik kuralı geçerlidir.

Dram:

Komedideki güldürü ile trajedideki acıklılık burada birlikte vardır. Hayatta olduğu gibi komik ve trajik olaylar birlikte anlatılır. Günlük olaylardan alınan konularda her türlü kişi oynanabilir. Üç birlik kuralı burada geçerli değildir. Nesir veya nazım olabilen dramlarda perde sayısında sinir yoktur. Ait oldukları çevrenin diliyle konuşan kahramanlar toplumun her kesiminden seçilebilir.

indir

Tiyatronun Özellikleri Maddeler Halinde Kısaca Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz