Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Tercih Döneminde Öğrenciler Stresten Nasıl Uzak Durabilir

tercih dönemi stres ile ilgili görsel sonucu

Gerek lise sınavı gerekse üniversite sınavlarına giren öğrenciler yeterince bunalmış durumdalar. Tüm yıl sınavlara hazırlanan öğrencilerin stresli bekleyişleri bir türlü bitmek bilmiyor. Önce sınava hazırlanmak için bin bir uğraş veren öğrenciler, sonrasında sınav stresi yüzünden bildiğini bile unutacak duruma geliyor. Peki ya sınavlardan sonra? Bu seferde tercih döneminin stresi öğrencileri yıpratmaya devam ediyor. Oysaki öğrencilerin stresten en uzak durmaları gereken zaman bu zamanlar olarak belirtiliyor. Peki öğrenciler stresten nasıl uzak duracak? Bunca sorumluluk ve yük öğrencilerin stresten uzak durmasını sağlayabilir mi? Uzmanlar bu konu ile ilgili çok sayıda tavsiye veriyor. Bizler de bu konuya dair derlemiş olduğumuz bu yazı ile beraber sizlere tercih döneminde öğrenciler stresten nasıl uzak durabilir kısaca bilgi vereceğiz.

Öncelikle öğrencilerin bu konuyu çok ciddiye aldığını söylemek gerekmektedir. Öğrencilere ne kadar stres yapmayın dense de, bu hiçbir işe yaramayacaktır. Elbette öğrenciler stres yapacaktır fakat bunun öğrencinin başarısını engellemesine izin verilmemelidir. Bu da, öğrencinin kendisine de vakit ayırması ile sağlanabilir. Sınav düşünmekten bir an olsun uzaklaşmak, ilgi alanına yönelmek ve çeşitli aktivitelerde bulunmak öğrenciyi bu konu ile ilgili biraz olsun soğukkanlı yapabilecektir. 

Öğrencilerin tercih döneminde stresten uzak durabilmesi en büyük görev ailelere düşüyor. Ailelerin öğrencilere kendilerini değerli hissettirmeleri stresten uzak durmalarını sağlayan en önemli yol olarak belirtiliyor.

Tercih Döneminde Öğrenciler Stresten Nasıl Uzak Durabilir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. evren dedi ki:

    Iyi aksamlar kizimin üniversitede son birbucuk yili kaldi. Yalniz ben nasil yardimci olacağimi bilemiyorum artik. Sinav korkusu olustu ,kalp ritmi zaman zaman cok hizli atiyor,diseklerinde stresten döküntüler oluyor, cok üzgün ve gelecek endisesi cok hayattan hic zevk almayan birine döndü resmen. Bu beni haddinden fazla üzüyor ne yapacağimi nasil yardimci olacagimi bilemiyorum. Ona cok degerli oldugunu ilk önce sağliginin önemli oldugunu söylesemde nafile. Bana bu konuda yardimci olursaniz cok memnun kalirim simdiden cok tesekkürler

Yorum Yaz