Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Tekstil Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tekstil bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tekstil Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tekstil Bölümü Tanıtımı:

Tekstil programının amacı, tekstil endüstrisinin ihtiyacı olan ara insangücünü yetiştirmektir. Ülkemiz, tekstil endüstrisinde gelişmiştir. Ancak tekstil teknikeri yetiştiren kurumların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle mezunların iş bulma sorunu yok sayılır.

Programın Amacı: Tekstil programında ülkenin tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için gerekli, dokuma ve baskı tasarımı alanında eğitimi ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tekstil programında ilk iki yılda uygulama alanları ile ilgili teknolojik ve malzeme bilgileri kuramsal ve uygulamalı olarak verilmekte daha sonraki yıllarda uygulamaya dönük tasarım çalışmaları yapılmaktadır. Eğitim süresince öğrencilerin genel kültür ve sanat bilgileri ile teknolojik bilgilerinin geliştirilmesine özen gösterilmektedir.

Gereken Nitelikler: Bu programda okumak isteyenlerde yaratıcılık gibi özellikler aranır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tekstil programın başarı ile tamamlayanlara “Tekstil Sanatçısı” ünvanı ile çalışırlar. Tekstil sanatçıları tekstil fabrikasında üretilecek malların biçim ve desenlerinin tasarımı yapar. Sanatçının, tekstil kollarında genel bilgiye sahip, dokuma ve baskı konularında bilgili ve yaratıcı olması, tekstil teknik ve moda gelişmelerini izleyebilmesi, iş çevresine uyum sağlayabilmesi gerekir.

Çalışma Alanları: Tekstil programında öğrenim giren kişiler kamu ve özel sektördeki tüm tekstil fabrikalarında iplik-dokuma-baskı ünitelerinin kreasyon, negatif renklendirme bölümlerinde çalışabilirler. Tekstil ve konfeksiyon endüstrisi ülkemizde gelişmekte olan önemli bir alan olduğundan, tekstil bölümünde öğrenim görmüş elemanlara geniş iş olanakları bulunmaktadır. Bu elemanlar birkaç yıl çalıştıktan sonra üst seviyelerde görev alabilirler; tekstil, konfeksiyon ve modası ile ilgili firmalarda danışman veya uzman olarak çalışabilirler.

Tekstil Nedir, Tekstil Ne İş Yapar, Tekstil Maaşları, Tekstil İş İmkanları, Tekstil İş Çalışma Alanları, Tekstil Mesleği Hakkında Bilgiler, Tekstil Bölümünün Geleceği, Tekstil Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tekstil Bölümü Tercih Edilir mi, Tekstil Tanıtımı, Tekstil Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tekstil Mezunları Ne İş Yaparlar , Tekstil Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tekstil İş Bulma Durumu

> Tekstil Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Ben tekstil okumak istiyorum ama liseler hakkinda pek bor sey bilmiyorum ne yapmaliyim yardim edebilirminiz acaba

 2. Aladdin dedi ki:

  Tekstil nasıl bir bölüm?Bölümde kimler okuyabilir,erkekler okuya bilir mi.bölüm hakkında çok da bilgim yok.cevabımı bekliyorum lütfen.

 3. Ali dedi ki:

  Bu sene imam hatip mezunu olcam.Bu bölümü oluyan erkekler de var mı.Bu bölümü okumak istiyordum.lütfen sorumu cevaplandırırsanız sevinirim.

 4. safiye dedi ki:

  ben lise sonum ve giyim üretim teknolojisi bölümü okuyorum ayrı ayrı dallara ayrılıyr moda tasarm tekstil teknolojisi diye ne terch yapacam çok kararsızım tekstil teknolojisi yapsam boş kalırsn diyorlar çok kararszım

  1. fatma dedi ki:

   ben tekstil lisesi tekstil teknolojisi dokuma desinatörlüğü son sınıf ögrencisiyim kendi bölümüm üzerine okumak istiyorum ama iş bulamam diye korkuyorum üniversiteyi dikey geçişten tekstil teknolojisi moda tasarımı bölü mü okusam iş bulabilirmiyim?

Yorum Yaz