Teknolojik Gelişmeler İşçilerin Yaşamını Nasıl Etkilemiştir

Günümüzde teknolojik gelişmeler son derece gelişmiş bir seviyeye ulaşmıştır ancak insanların her şeyi bilme isteği, artan bilgi birikimi ve bilgi birikimi sayesinde gelişen teknoloji de teknoloik gelişmeleri her gn daha da gelişirmeye devam etmektedir. Bu gelişmeler sosyal hayatı ve tüm insanlar hem olumlu hem de olumsuz yöndeetkilemektedir. Bu yazımızda teknolojik gelişmeler şçilrin yaşamını nasıl etkliemiştir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileriz sizlere aktaracağız.

181120161014464485167Geçmişe baktığımızda ilk teknolojik gelişmeler sanayi inkılabı ile büük bir yankı uyandırmıştır. Öyle ki; sanayi inkılabı sonucunda hem devletlerin ekonomileri hem de işçiler bu durumdan fazlasıyla etkilenmişlerdir. Tabi ki teknolojik gelişmeler sonucunda meydana gelen sanayi inkılabından işçiler büyük oranda olumsuz olarak etkilenmişlerdir.

Sanayi inkılabı sonucunda özellikle sanayi alanında yani üretimde insan gücüünn yerine akine gücü almaya başlamıştır ve insan gücüne olan ihtiyaç her geçen gün daha da azalmıştır. Saanyide makineleşmeye ve seri üretime geçilmesi ile birlikte büyük fabrikalar açılmıştır ve böylece ufak işletmeler iş yapamaz hale gelirken aynı zamanda da ufak işletmelerde çalışan kişiler ve insan gücü ile üretim yapan kişiler büyük oranda ekonomik sıkıntı yaşamaya başlamışlardır.

Kısacası; teknolojik gelişmeler hem işçilerin yüklerii hafifleterek zamandan tasarruf sağlayarak faydalı olmuşken aynı zamanda da insan gücüne olan ihtiyacın azalması ile bir çok işçinin ekonomik sıkıntıya düşmesine neden olmuştur.

Teknolojik Gelişmelerin İşgücü Niteliğine Etkileri Konusundaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.