Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Tartışmacı Anlatımın Amacı Nedir

Bu sayfamızda tartışmacı anlatımın özellikleri hakkında bilgi vererek tartışmacı anlatımın amacı nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bu anlatım biçiminde yazar kendi görüşünü okuyucuya kabul ettirmeye çalışmaktadır. Burada genellikle karşı çıkılan bir görüş bulunurken, yazar buna karşı kendi görüşünü savunmaktadır. Bu anlatım tekniğinde birbiri ile ters istikamette bulunan iki farklı görüş bulunmaktadır.

Yazar bu anlatım tekniğinde öncelikli olarak birtakım kişilerin bazı yanlış düşünceleri olduğunu dile getirir. Bu düşünceye katılmadığını söyleyen yazar, ardından kanıtlara giderek bu düşüncesine okuyucuyu inandırmaya çalışır. Yazının gelişme bölümünde karşı çıkılan görüşe katılmama gerekçeleri sıralanır ve bu görüş çürütülmeye çalışılır.

Tartışmacı anlatım tekniğinde yazarın amacı okuyucunun fikrini değiştirmek, kendi düşüncesini okuyucuya kabul ettirmektir. Bu anlatım tekniğinde sık sık soru cümlelerine yer verilirken örnekleme, tanık gösterme gibi düşünceyi geliştirme yollarından da faydalanılır.

Tartışmacı Anlatım Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz