Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Tarihin Sınıflandırılması Kaça Ayrılır

big_thumbGünümüzde bir çok bilim alanı vardır ve bu bilim alanlarının her birisi farklı alanlarda bir çok çalışmalar yapar ev böylece insanlığa yeni, faydalı ve kullanılanılabilir bilgiler sunmaktadır.

Her bilim dalı kendi arasında bir çok kolay ayrılmaktadır. Bu yazımızda önemli bilim dallarından birisi olan tarihin sınıflandırılması kaç şekilde yapılır hakkındaki derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Tarihin sınıflandırılmasındaki temel amaç; insanların tarih bilimini daha kolay öğrenmelerini sağlamak, insanların araştırmalarında kolaylık sağlamakve tarihi diğer insanlara daha kolay bir şekilde öğretmektir. Bu amaç doğrultusunda tarih; zamana göre, mekana göre ve konuya göre olmak üzere üç ana gruba ayrılmaktadır. Böylece tarihi bilgilere kolay ve hızlı ulaşmak daha kısa süre almaktadır. Fakat şu unutulmamalıdır ki; tarih bir bütün halinde incelenmesi gereken bir alandır bu nedenle de her ne kadar tarih gruplara ayrılmış olsa da her olay birbiri ile bağlantılıdır.

Zamana Göre Sınıflandırma: Bu sınıflandırmaya göre zaman olgusu kronolojik olarak çağlara bölünmüştür ve tarih bu şekilde incelenmeye başlamıştır. Zamanın sınıflandırılmasında ise yüzyıl, ilkçağ ve ortaçağ gibi zaman dilimlerinden faydalanılmaktadır.

Mekana Göre Sınıflandırma: Tarihi olaylar mekana göre sınıflandırılırken olayların meydana geldiği yerlerin isimlerinden faydalanılmaktadır. Olayların meydana geldiği kıta, ülke veya şehir isimleri yazılmaktadır. Mesela; Türkiye Tarihi, Asya Tarihi, Dünya Tarihi gibi isimler ile Tarih mekana göre sınıflandırılır.

Konuya Göre Sınıflandırma: Olaylar içerdikleri konulara göre sınıflandırılırken bu konular; Hukuk Tarihi, Siyasi Tarih, Sanat Tarihi, Tıp Tarihi, Politika Tarihi gibi isimler almaktadır.

Tarih Sınıflandırılması Nasıl Yapılır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Elçin dedi ki:

    çok iyi ya, Selam herkese bu eğitim sitesi inan ki hoşuma gitti, teşekkürler Tarihin Sınıflandırılması Kaça Ayrılır ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz