Tarihi Olayların Değerlendirilmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir

tarih ile ilgili görsel sonucu

Tarih, insanlığın günümüzdeki halini alana dek geçmiş boyunca başından geçmiş olan olayları inceleyen bilim dalıdır. Bir insanın geçmişini anlaması, günümüzdeki halini anlaması ve geleceğe de daha emin adımlarla yürüyebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu sebepten dolayı liselerde, üniversitelerde tarih dersleri verilir ve insanların bu sayede ortak bir millet bilincine sahip olarak geçmişlerinden haberdar olmaları sağlanır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, tarihi olayların değerlendirilmesinde nelere dikkat edilmelidir kısaca sizlere bu konuda bilgi vereceğiz.

tarih ile ilgili görsel sonucu

Tarihin uzun ve tozlu sayfalarını karıştırdığımızda, öncelikle bilmemiz gereken şudur ki yaşanmış her olayın bir nedeni, aynı zaman da bir de sonucu olmuştur. Bizim dikkatimizden kaçacak küçük bir detay sonucunda dahi ortaya çok büyük değişiklikler getirecek şeyler çıkmış olabilir. Bu sebepten dolayı tarihi olaylar değerlendirilirken dikkat edilecek ilk şey, olayların sebep-sonuç ilişkisi baz alınarak değerlendirilmesidir.

Tarih inceleyen insan, yaşanmış bir olayı en iyi şekilde anlayabilmek için olayın olduğu dönemi, dönemin öncesini ve sonrasında, insanların sosyal, kültürel, ekonomik bakımdan ne durumda olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu tür bilgiler aracılığı ile yola çıkıldığında ise olay her yönüyle incelenmiş olur.

Bu konuya örnek vermek gerekirse, İstanbul’un fetih edilmesi ile birlikte Batıya göç eden Yunan düşünürlerin burada fikirlerini şekillendirip Rönesans hareketlerini başlatmasını, Rönesans hareketleri ile birlikte akılcılıkta yeni bir çağ başlatan Avrupa insanının kendisini teknoloji konusunda geliştirerek Amerika’yı keşfetmesini, Amerika’nın keşfedilmesinin ardından burada bulunan zenginliklerin her geçen gün Avrupa’ya getirilmesini, bu sayede Avrupa’nın güçlenip zaman içerisinde Osmanlı Devleti’ni yıkıma kadar getirmesini sayabiliriz. Yani tarih içerisinde yaşanan her olay, birbiriyle bağlantı halindedir.

Tarihi Olayların Değerlendirilmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.