Suyun Petrole Oranla Daha Önemli Olmasının Nedeni

Suyun petrole oranla daha önemli olmasının nedeni nedir kısaca

Günümüzde petrol fiyatları tava seviyelere ulaşmıştır. Su fiyatları, petrol fiyatlarıyla yarışamaz. Gelecekte bu durum elbette değişebilir. Ancak şu anda bu böyle.. Petrol fiyat itibariyle daha değerli olsa da su insan için vazgeçilmezdir.

Dünyanın %71’i sudan,  %29’u karalardan meydana gelmektedir. Su oranın çok olmasıyla insanlar bu suyun bitmeyeceğini düşünür. Ancak bizim kullandığımız tatlı su oranı bu kadar değildir. Çünkü bu % 71’lik oranın çoğu tuzlu sulardır. Bu nedenle insanların bu suya güvenmeleri ve suyu israf etmeleri yersizdir. Günümüzde su sıkıntısı çekmesekte ihmal devam ederse ileri ki yıllar için bu söylenemeyebilir. Çünkü şimdilerde dahi Afrika gibi ülkeler oldukça su kıtlığı yaşamaktadır.

İklim şartları sebebiyle dünya küresel ısınmaya maruz kalmakta. Hatta buzullar erimeye yüz tutmaktadır. Ancak buzulların erimesi demek su kaynakların artması demek değildir. Bu buzullar tuzlu sulara karışır ve bizlere faydası olmaz. Yıllara oranla yağışlar gittikçe azalıyor ve böylece akarsu ve göllerde sular tükeniyor. Bizler bu konuda düşen doğa dengesini bozmamak ve suyu düzgün kullanmaktır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.