Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Suyun Halleri ve Özellikleri

Suyun halleri ve özellikleri hakkında bilgi kısaca

Su doğada gaz, sıvı ve katı olmak üzere 3 fiziksel halde bulunmaktadır. Su döngüsü içerisinde su bu haller arasında geçişler yapar. Su döngüsünün gerçekleşmesi de bu haller arasındaki geçişler ile mümkün olur.

Sıvı

Canlılar için hayati önem taşıyan suyun fiziksel hali sıvıdır. Canlıların fiziksel faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi ve hayatlarını devam ettirebilmesi için su tüketmesi şarttır.

Katı

Suyun donmuş hali olan buz, sıvı olan suyun katı halidir. Buzlar kutuplarda oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Donmuş buz dağları su döngüsünde önemli bir su kaynağı oluşturmaktadır.

Gaz

Suyun kaynama noktasına kadar ısıtılmasının ardından su buharlaşmaya başlar ve gaz haline dönüşür. Buhar uçucu bir maddedir ve gökyüzüne hareket ederek karışır.

Dünyanın yüzde 75’i sudan oluşmaktadır. Yeryüzündeki suyun döngüsü sayesinde sular atmosfere karışır ve ardından tekrar yeryüzüne döner. Güneş ve Ay’ın çekim kuvvetleri ile Dünya’daki sularda dalga hareketleri oluşur. Canlı vücudunun büyük kısmı da sudan oluşur. Su döngüsü Dünya için çok önemlidir. Topraklardaki ve denizlerdeki sular güneşin yaydığı ısı ile buharlaşırlar ve gökyüzüne karışırlar. Ardından gökyüzündeki havanın soğumasıyla yoğunlaşıp yağış olarak yeryüzüne geri dönerler.

Suyun Halleri ve Su Döngüsü Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz