Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Süt Teknolojisi Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Süt Teknolojisi bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Süt Teknolojisi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Süt Teknolojisi Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

Su ürünleri alanında yetişen ziraat mühendisleri Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı su ürünleri üretme çiftliklerinde çalışabilirler veya kendileri özel üretme çiftlikleri kurabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Süt teknolojisi programında matematik, fizik, kimya, botanik, ekonomi, istatistik ve meteoroloji gibi temel derslerden başka; teknik resim, genel mikrobiyoloji, gıda mikrobiyolojisi, genel gıda kalite kontrolü, süt işleme teknolojisi, işletme hijyeni ve sanitasyon gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Süt teknolojisi alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip biyolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Süt teknolojisi programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Diplomada alan belirtilir. Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi (süt teknoloğu), hammadde halindeki sütün kalitesinin artırılması, sütten yağ, yoğurt, peynir gibi ürünlerin en iyi şekilde üretilmesi için yeni teknolojilerin geliştirilmesi veya uygulanması, süt ürünlerinin kalite kontrollerinin yapılması, korunması ve pazarlanması ile ilgili düzenlemelerin yapılmasına çalışır. Süt teknoloğunun çalışmaları gıda teknoloğununkine çok benzer; süt teknoloğu süt üretimi alanında uzmanlaşmış bir gıda teknoloğu sayılabilir.

Çalışma Alanları

Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi başta Süt Endüstrisi Kurumu olmak üzere süt ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili kamu ve özel kuruluşlarda çalışabildikleri gibi kendileri özel iş yeri açabilirler.

Süt Teknolojisi Nedir, Süt Teknolojisi Ne İş Yapar, Süt Teknolojisi Maaşları, Süt Teknolojisi İş İmkanları, Süt Teknolojisi İş Çalışma Alanları, Süt Teknolojisi Mesleği Hakkında Bilgiler, Süt Teknolojisi Bölümünün Geleceği, Süt Teknolojisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Süt Teknolojisi Bölümü Tercih Edilir mi, Süt Teknolojisi Tanıtımı, Süt Teknolojisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Süt Teknolojisi Mezunları Ne İş Yaparlar , Süt Teknolojisi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Süt Teknolojisi İş Bulma Durumu

> Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz