Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Su Ürünleri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Su Ürünleri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Su Ürünleri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Su Ürünleri Bölümü Tanıtımı:

Programın amacı, balık, istakoz, kerevit gibi su hayvanlarının avlanması, bunların havuzlarda üretilmesi ve pazarlanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir. Mezunlar devlet sektöründe veya özel sektöre ait su ürünleri üretim merkezlerinde çalışabilir veya kendileri özel üretim tesisleri açabilir.

Programın Amacı: Su ürünleri programında matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim; balık, istakoz, kerevit gibi su hayvanlarının avlanması, bunların havuzlarda üretilmesi ve pazarlanması alanında çalışacak insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Su ürünleri programında matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim derslerinden başka ekoloji, balık üretim teknolojisi, su kimyası ve kirlenmesi, balık besleme ve yem teknolojisi, av malzemeleri yapım tekniği, kooperatifçilik ve modern işletme tekniği gibi dersler okutulmakta, uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Su ürünleri programına girmek isteyen kimselerin, başta biyoloji olmak üzere, temel bilimlere ilgi duymaları, açık havada çalışmaktan ve balık yetiştirmekten hoşlanmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Su ürünleri programını bitirenlere “Su Ürünleri Teknikeri” ünvanı verilir. Su ürünleri teknikeri, balık, istakoz, sünger vb. Su hayvanlarının avlanma mevsimi ve avlanma teknikleri konusunda balıkçıları aydınlatır. Su ürünlerinin havuzlarda üretimi için yumurtaların havuzlara yerleştirilmesi, havuzların mikroplardan arındırılması, balıkların doğal veya yapay yemlerle beslenmesi, ambalajlanması ve pazarlanması ile ilgili işleri su ürünleri ziraat mühendisinin denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları: Su ürünleri teknikeri, devlet sektöründe veya özel sektöre ait su ürünleri üretim merkezlerinde çalışabilir veya kendileri özel üretim yeri açabilir.

Su Ürünleri Nedir, Su Ürünleri Ne İş Yapar, Su Ürünleri Maaşları, Su Ürünleri İş İmkanları, Su Ürünleri İş Çalışma Alanları, Su Ürünleri Mesleği Hakkında Bilgiler, Su Ürünleri Bölümünün Geleceği, Su Ürünleri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Su Ürünleri Bölümü Tercih Edilir mi, Su Ürünleri Tanıtımı, Su Ürünleri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Su Ürünleri Mezunları Ne İş Yaparlar , Su Ürünleri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Su Ürünleri İş Bulma Durumu

> Su Ürünleri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Recep Tayyip Erdoğan dedi ki:

  Rize merkezdeki Recep Tayyip Erdoğan su ürünleri mühendislik fakültesi kaç yılllık acaba öğrene bilirmiyimm

 2. Anonim dedi ki:

  Su ürünleri mezunu arkadaşlarım var kaptanlık yaptıklarını söylüyorlar bu ne kadar doğru olabilir.

 3. mehmet can özdemir dedi ki:

  ben su ürünleri bölümünü okumak istiyorum iş imkanı ve maaşını öğrenebilir miyim?

 4. ibrahim özlük dedi ki:

  iyi günler ben su ürünleri okumak istiyorum 2 yıllık mı 4 yıllıkmı bunun cevabı acil lazım ? yardımcı olursanız sevirim ?

  1. mahsun dedi ki:

   ben çukurova üniversitesinde okuyordum.okulu dondurdum girdiğime pismanım.bence hiç okuma normal bi 2 yıllık okusan daha karlı cıkarsın maksat memurluk sınavına gırmek ıcın

  2. mahsun dedi ki:

   her ikisi de var..4 yıllıgı muhendıslık dıgerı

 5. nubar dedi ki:

  ben su ürünleri okuyorum istambul esenyurta yada sefa köyde staj yapmak istiyorum ama bulamıyorum

  1. Comu Cirik dedi ki:

   Okunmaz gençler. 2013 de mezun olan biri olarak söylüyorum kendi mesleğinizi yapacağınız iş falan yok. ama derseniz ki bana koymaz ben 1800 tl ye mühendis olarak çalışırım iş kum gibi var barakalarda konteynırlarda yatmayı göze alıyorsanız çiftliklerde çalışırsınız. ama sosyal hayat sıfır olur hayatınız sadece iş olur. gidin bir markette çalışın akşam evinize çıkıp gidin daha iyi. KISACASI OKUMAYIN BU BÖLÜMÜ. bizim puan buna yetti okumasaydık da olurmuş belki berbere çırak falan olsaydım daha iyi olurdu su ürünleri mühendislikleri her yerde 4 yıllıktır bu arada bu bölümün 2 yıllığı da var

Yorum Yaz