Su İçene Yılan Bile Dokunmaz Atasözünün Çıkış Hikayesi

Su İçene Yılan Bile Dokunmaz Atasözünün Çıkış Hikayesi hakkında bilgi kısaca.

Eski bir atasözü olan “Su içene yılan bile dokunmaz” sözü günümüzde hala sıkça kullanılmaktadır. Bu sözün çıkış noktası ise efsanelere dayanmaktadır. Bu efsaneye göre olay bir ormandaki tavşan ile yılan arasında  geçmektedir.

Yılan bu hikayede her zaman olduğu gibi avcı konumundadır, tavşan ise av. Tavşan bir gün ormanda bulunan dereden su içmektedir. Yılan onu fark eder ve gizlice yanına yaklaşır. Tavşanın su içmesinin bitmesini bekler ve biter bitmez tavşana saldırır.

Fakat tavşan uyanık ve hızlıdır. Bir anda refleksiyle yılandan kurtulmasını becerir. Yılan onu nasıl elinden kaçırdığını anlayamaz ve şaşkın şaşkın düşünmeye başlar. Tavşan da onunla alay eder. Yılanın uyanık olduğunu sandığını, su içerken arkasında bekleyeceğine neden saldırmadığını anlamadığını söyler.

Yılan gülümseyerek cevap verir, su içmenin herkesin muhtaç olduğu bir şey olduğunu söyler. Su içmekte olan canlılar korunmasızdır. Böyle bir anda saldırmak o kadar alçakçadır ki bunu ben bile yapmam der. Bu iki düşman hayvandan tavşan yılanın büyüklüğü karşısında kendisini ezilmiş hisseder ve ona hak verir.

Sonuç olarak “Su içene yılan bile dokunmaz” atasözü, insanların zaafiyetlerinden faydalanarak bu durumdan pay çıkarmanın hoş bir şey olmadığını anlatmaktadır.

indir

Su İçene Yılan Bile Dokunmaz Atasözünün Hikayesi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.