Su çözücü olmasaydı günlük hayatta bugün yapabildiğimiz neleri yapamazdık

Su pek çok madde için çözücü olmasaydı günlük hayatta bugün yapabildiğimiz neleri yapamazdık ?

Su tüm maddeleri çözme özelliğine sahiptir. Bu sayede yaşantımız kolaylaşmaktadır. Mesela; tükettiğimiz besinler su ile çözülür, yemeklerimizin pişmesi su ile sağlanır. Düşünseniz su çözücü bir madde olmasaydı ne olurdu ? İşte sizler için buna değineceğiz.

Eğer suyun çözücü özelliği bulunmasa idi katı yiyecekleri tüketemezdik. Suyun çözücü özelliği sayesinde yaptığımız pek çok yemeği yapamazdık. Suda çözülen ilaçların hiçbirini kullanamazdık.

Bitkiler için de suyun çözücü özelliği önemlidir. Mesela; bitki kökleriyle suda çözünmüş mineral, tuz ve besini alır. Bunlar çözünmüş olmaz ise bunları alamaz ve yetişemezdi. Vücudumuz içinde suyun çözücü özeliği yararlıdır. Suda çözünmüş maddeler organlarımızca alınır. ,

Sonuç olarak su çözücü özellikte olmasaydı; Bitkiler topraktan besin alamaz, vücudumuz için suda çözünmüş maddeler alınıp organlarımıza taşınamaz, Bizler ise suda çözünmüş atık maddeleri atamazdık.

Su pek çok madde için çözücü olmasaydı günlük hayatta bugün yapabildiğimiz neleri yapamazdık konusunda kısa bilgi verdik.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.