Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Stephen Hawking Yapay Zeka Açıklaması ve Teorileri

Stephen Hawking Yapay Zeka Açıklaması ve Teorileri hakkında bilgi kısaca.

“Yapay zeka araştırmaları büyük bir hızla devam ediyor. Son dönemde kendi kendini süren otomobiller, bilgi yarışmalarını kazanan robotlar, Siri, Google Now ve Cortana gibi dijital asistanlar icat edildi. Bütün bunlar yapay zeka teknolojileri konusunda önemli bir araştırma ve yatırım savaşının başladığına işaret ediyor” şeklinde konuştuğu Akşam gazetesinde yer alan bir haberde yer alan Nobel ödüllü bilim adamı Stephan Hawking, gelişmelerin fayda potansiyelinin yüksek olduğunu gözlediğini kaydediyor. Bu konuda da “Bu teknolojiler hastalıkları, savaşları ve fakirliği sona erdirebilir. Yapay zeka insanlık tarihinin en büyük ve önemli başarısı olabilir” şekinde konuşuyor.

Ünlü araştırmacı ve bilim adamı bu başarının büyük bir başarı olduğunu kabul ediyor fakat insan neslinin son başarısı olabileceğini de söylemeden geçmiyor. Araştırmacı “Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabıyla ünlü olmuştu ve bunları da konu edinmişti.

72 yaşında olan Hawking yapay zekanın teknoloji olarak geliştirilmesinin ve yayılmasının büyük katliamlara yol açabileceğini söylüyor ve “Kısa vadede ordular kendi kendine hedefleri yok etme kararı alabilecek silahlar geliştirmeye çalışıyor. Birleşmiş Milletler ve Human Rights Watch daha şimdiden bu tip silahların yasaklanması için bir anlaşma imzalanmasını önerdi” diye konuşuyor.

“Orta vadede yapay zeka ekonomimize büyük katkılar sağlayabilir ancak büyük bir yıkım da getirebilir” diyerek yorumlamasını sürdüren Hawking, ekonomi üzerinde bu alanda yapılacak icatların büyük etkilere neden olmasının da mümkün olduğunu kaydediyor.

Yapay zeka insan zekasını geçerse insanlığın bu teknoloji alanında karşılaşabileceği en büyük felaketle karşılaşacağını söyleyen Hawking sözlerine “Uzun vadede partiküllerin insan beyninden daha gelişmiş hesap ve planlar yapacak şekilde organize olmasını engelleyecek hiç bir fizik yasası bulunmuyor.  Böyle bir oluşum bizler için büyük bir dönüm noktası olabilir. Elbette bu filmlerdekinden çok daha farklı şekilde gerçekleşebilir. Yapay zeka sürekli kendini geliştirir. Böyle bir teknoloji ekonomik piyasaları kontrol altına alır. İnsan mucitlerden daha fazla keşif yapmaya başlar, insanların anlam bile veremediği silahlar geliştirebilir” diye devam etti.

Yapay zeka teknolojisi alanındaki çalışmaların git gide hızlandığını belirten Hawking son olarak bu teknolojinin insanlık açısından çok faydalı olduğunu fakat geliştirilmesi sürecinde tüm risklerin konuşulması gerektiğini belirtti.

stephen-hawking-640x360

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir Hakkındaki Konuşması Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ülfət dedi ki:

    Gərçəkdən doğrudur yapay zeka hazırlanarsa insanlığın sonu ola bilər .
    Stephen Hawkins çok büyük bir fizik çok önəmli və ağılll insan .
    Teknoloji günü gündən inkişaf edir yaxın zamanlarda da yapay zekanın var olması qaçınılmazdır.

  2. tenten dedi ki:

    Hawkingin kafasindan problem yasadigi dogru(zaten oyle olmasa bilim adami olmazdi diyecektiniz) lakin bu adamin 4 -5 farkli teorisini okudum hepsi ucarilik ve olumsuzluk dolu Allah kimsenin basina vermesin bir hastaligi var acaba onun bu durumuna olumsuzluguna o sebep olabilir mi merak ediyorum

Yorum Yaz