Sorumluluk Sınavları Ne Zaman Yapılacak

Sorumluluk Sınavları Tarihleri Değişti

2018 2019 Eğitim öğretim yılı sorumluluk sınavları ne zaman yapılacak. Liselerde sorumluluk sınavları tarihleri sürekli değişiyor. Bu sınavlar daha önceden olduğu gibi Haziran ve Eylül aylarında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi gazetede yayımladığı MEB Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile çok önemli değişikliklere imza attı. Bunlardan en önemlisi ise sorumluluk sınavları ile ilgili. Sorumluluk sınavları Haziran ve Eylül olarak olarak belirlendi.

Sorumluluk sınavları, eğitim-öğretim yılı içinde gerçekleştirilen  yazılı veya uygulamalı sınav esasları doğrultusunda kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni veya öğretmenleri tarafından uygulanır. Sınav zamanları ve sınavı yapacak öğretmen/öğretmenler okul müdürlüğü tarafından seçilir. Bir dersten kalan öğrenci sayısının 20 kişi ve 20’den fazla olması durumunda bu sınavlarda birden fazla öğretmen görevli olarak belirlenir. Bu sınavlar yıl içindeki dersleri olumsuz etkilemeyecek şekilde ders zamanlarında veya ders dışında hatta gerekirse cumartesi ve pazar günleri de uygulanabilir.

Güncel Tarihlerle İlgili Önemli Not ve Uyarı: Sorumluluk sınavı tarihleri son yıllarda sürekli değişiklik göstermektedir. Geçen yıl Nisan ve Kasım aylarında yapılması kararlaştırılan bu sınavlar bu yıl yine Haziran ayında yapılmaya başlanmıştır. Öte yandan uygulamada okullar arası tarihler değişebilmektedir. Yani kimi okullar Nisan kimileri haziran veya başka aylarda yapabilmektedir. Bu sebeple öğrencilerin sorumluluk sınavı tarihleri ile ilgili bilgiyi mutlaka kendi okullarından almaları gerekmektedir. Çünkü okulların takvimleri değişebilmektedir.

Bu uygulama ile bütün öğrencilerin sınavdan haberdar olması mümkün olur. Ortalama yükseltme sınavı da bundan sonra yapılmayacak çünkü ortalamayla sınıf geçme sisteminde de değişikliğe gidilerek bu uygulama da kaldırıldı. Böylece yıl sonunda ya da tatil sonrası eylülde tek sınavla sınıf geçme kuralı değişti. Öğretmenler yaz tatilinde ise mesleki çalışmaya yönlenecek.

derszamani.net (Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz)

Sorumluluk Sınavları İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

35 yorum

  1. Merhabalar ben 9.sınıftan sorumlu olarak geçtim ve edebiyattan sorumluluk sınavına giricem diyelim ki sınavdan kaldım ben sınıf tekrarına mı kalıcam yardımcı olursanız sevinirim:)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.