Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Soğuk ve Sıcak Bölgelerde Yaşayan İnsanların Yaşamları Neden Farklıdır

Soğuk ve Sıcak Bölgelerde Yaşayan İnsanların Günlük Yaşamları Neden Birbirinden Farklıdır

Sıcak ve soğuk gibi iki zıt iklim, insanların ihtiyaçlarını doğrudan etkileyen faktörlerdir. İşte bu nedenle sıcak ve soğuk iklimlerde yaşayan insanların ihtiyaçları da değişkenlik gösterir. Afrika’da hiçbir şey giyinmeden rahatlıkla yaşarken yine aynı insan, kutup bölgelerinde çok kalın ve vücudu saran kalın kürkler, deri elbiseler giyerek hayatta kalabilir.

İnsanların yaşadıkları evler bile iklim şartlarına göre inşa edilir. Soğuk bölgelerde yaşayan insanların evleri soğuğa dayanıklı, ısı yalıtım malzemesiyle kaplıdır. Sıcak iklimde ise insanlar çalı, çırpı, toprak vs. den yapılma evlerde kalır. Aynı şekilde beslenme şekilleri de iklimin sıcaklığına göre farklılık gösterebilir. Yani bir insanın günlük yaşamı, tamamen sıcak ve soğuk havaya göre şekillenir.

Farklı bölgelerde yaşayan insanlar farklı kıyafetler kullanır.  Bunun nedeni sıcaklıkların bölgelere göre farklılıklar göstermesidir.

Kutup bölgelerinde yaşayan insanlar kürklü kıyafetler giyer, evlerini ısı yalıtımı sağlayan ve soğuğu geçirmeyen buz kalıplarından yaparlar. Bu evlere iglo denmektedir. Eskimolar bu evlerde kalırken ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için ateş yakarlar. Fakat buna rağmen buzlar erimez, aksine daha da sağlam bir yapıya kavuşurlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz