Sizce Toki’nin Yaptıklarının Depremzedeler İçin Önemi Nedir

Günümüzde deprem, sel, yangın, heyelan gibi doğal afetler karşısında insanlar büyük talihsizlikler yaşayarak can ve mal kayıpları ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle de doğal afetler sırasında insanların kayıplarını en aza indirmek ve onlara destek olmak amacı ile bir çok kurum ve kuruluş oluşturulmuştur. Bu kuruluşlardan birisi de TOKİ’dir.

1226719Bu yazımızda Toki’nin yaptıklarının depremzedeler için önemi nedir kısaca sizlere açıklamaya çalışacağız.

İnsanlara büyük can ve mal kayıpları yaşatan en büyük doğal afetlerin başında deprem gelmektedir. Deprem yüzünden insanların evleri, iş yerleri yıkılabilir hatta insanlar ailelerini ve yakınlarını deprem yüzünde kaybedebilirler ve bu kayıplar insanlarda büyük ruhsal bunalıma ve çöküntüye neden olmaktadır. Hatta mallarının yanı sıra depremlerde sevdiği insanları kaybeden insanların üzüntüsü iki kat daha fazla olmaktadır.

Deprem gibi doğal afetler sonrasında Kızılay devreye girer ve afet alanlarında çadırlar kurarak insanların bir süre barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Ancak tabi ki insanlar yaşamlarını tamamen çadırlarda sürdüremezler.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), deprem gibi doğal afetlerden sonra hemen kalıcı konutlar yani binalar yapmaya başlar; depremde evlerini, mallarını, paralarını kaybeden ve sokakta kalan insanlar için binalar inşa eder. Bu süreç içinde öncelikle TOKİ, depremzedeleri geçici konutlara alır. Bu geçici konutlar 15-20 metrekare büyüklüğünde prefabrik evlerdir. Kalıcı binaların yapımı tamamlandığında ise insanlar bu binalara taşınır. Böylece TOKİ sayesinde insanlar depremde kaybettikleri evlerin yerine kolay bir şekilde ev sahibi olurlar.

Sizce Toki’nin Yaptıklarının Depremzedeler İçin Önemi Nedir Görüşlerinizi ve Yorumlarınızı Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.