Sizce Gelişmiş ve Gelişmemiş Ülkelerde Aynı Büyüklükte Meydana Gelen Depremlerin Gelişmemiş Ülkelerde Daha Yıkıcı Olmasının Sebebi Nedir

deprem ile ilgili görsel sonucu

Doğal afetler, bir doğa olayı sonucu gerçekleşen ve engellemek için hiçbir yöntem bulunmayan bir takım olaylar bütünüdür. Bu doğal afetlerden bir tanesi ise depremdir. Deprem konusunda her insanın bilmesi gereken bir takım hayati öneme sahip hususlar vardır. Bu hususların bilinmesi can ve mal kaybını azaltıcı bir etkiye sahipken, bilinmemesi ise can ve mal kaybını arttırmaktadır. Depremin, gelişmiş bir ülke ile gelişmemiş bir ülke üzerindeki sonuçları aynı değildir. Depremin şiddeti aynı olsa dahi sonuç konusunda arada çok büyük farklılıklar olmaktadır. Peki bunun nedeni nedir? Bu soruyu ve daha fazlasını cevaplamak amacı ile derlemiş olduğumuz bu çalışmada, sizlere gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerde aynı büyüklükte meydana gelen depremlerin gelişmemiş ülkelerde daha yıkıcı olmasının nedenleri nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

deprem ile ilgili görsel sonucu

Gelişmiş ülkelerde, insanlar doğal afetler konusunda daha bilinçli olduğundan dolayı can ve mal kaybında bir azalma söz konusu olabilmektedir. Çünkü depremin etkilerini azaltmanın en etkili yolu, deprem ile ilgili gerekli bilince sahip olarak yeterli taatbikatların yapılması olmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde teknolojik anlamda bir ilerleme olmasından dolayı binaların yapımı daha sağlam bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Gelişmiş ülkelerde yerleşme düzgün olurken, gelişmemiş ülkelerde yerleşmenin çarpık olması deprem sonucundaki farkları ortaya koyan en önemli etkenlerden bir tanesi olmaktadır. Çarpık yerleşmenin olması demek, depremin daha hasar verici olması anlamına da gelmektedir.

Sizce Gelişmiş ve Gelişmemiş Ülkelerde Aynı Büyüklükte Meydana Gelen Depremlerin Gelişmemiş Ülkelerde Daha Yıkıcı Olmasının Sebebi Nedir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.