Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Temmuz 2019

Siz Hangi Yönetim Anlayışının Olduğu Bir Ülkede Yaşamak İsterdiniz

İnsanlar da tıpkı doğadaki diğer canlılar gibi bazı temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek, daha mutlu bir hayat sürebilmek adına bir arada yaşamaya ihtiyaç duyan canlılardır. Bu sebepten dolayı çok uzun yıllar boyunca insanlık farklı şekillerde bir araya gelmiş, bir arada bulundukları zamanlarda ise birbirlerinin hak ve özgürlüklerini korumak adına birçok yönetim biçimleri ortaya koymuşlardır. Toplu halde yaşayan insanların hayatında bir düzen olabilmesi için, toplum hayatına uygun bir kurallar bütününün var olması şarttır. Bu noktada ise bu kuralları koyup, kurallara uyulup uyulmadığını takip edecek bir güç olması gerekmektedir. Bu ihtiyaçtan dolayı insanlar, çeşitli devletler ve yönetim biçimleri kurarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu devletler sayesinde, devlet içerisinde yaşayan kişilerin hak ve özgürlükleri konulan kurallar sayesinde korunarak düzenli bir yaşam sürdürülmüştür.

İnsanlar, yaşamlarını düzenleyen kuralları kendilerine en uygun şekle getirebilmek adına önemli mücadeleler vermişlerdir. Bugün, insanlığın geldiği noktada insan hak ve hürriyetlerine en uygun yönetim biçimi, demokratik yönetim biçimi olarak bilinmektedir. Bu yönetim sisteminde halk, kendisini yönetecek olan kuralları belirleyen kişileri kendileri seçer. Yani bu yönetim biçiminde bir karar alınırken, önce insanların faydasına olup olmadığı düşünülür. Kararlar, bir kişinin çıkarına değil, tüm halkın çıkarına olacak şekilde verilir.

Eski yönetim biçimlerinde kararlar, genelde soyluları ve zenginleri koruyacak şekilde kral tarafından alınırdı. Ancak demokrasi ile gelinen noktada benimsenen ilkeler sayesinde, halk kendisi için kararları alacak kişileri kendisi seçtiği için, seçilen kişiler de yaptıkları çalışmaları halkın ve ülkelerinin yararına olacak şekilde yürütmektedir. İnsanlığın ulaştığı noktada, insan hak ve hürriyetlerine en uygun yönetim biçimi demokrasidir.

Siz Hangi Yönetim Anlayışının Olduğu Bir Ülkede Yaşamak İsterdiniz Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz