Sivil Toplum Kuruluşlarının Yaptığı Çalışma ve Hizmetlerin Sosyal Yaşama Katkıları Nelerdir

Günümüzde toplumun istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bir çok kurum ve kuruluş oluşturulmuştur ve bu kurum ile kuruluşlar günümüzde hala sosyal yaşam için faaliyetlerini yürütmektedir. Bu kurum ve kuruluşların başında sivil toplum kuruluşları gelmektedir. Bu yazımızda sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışma ve hizmetlerin sosyal yaşama katkıları nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

sivil_toplum_kuruluslari_h9851Sivil toplum kuruluşları sayesinde düşük geliri olan ve yoksulluk çekerek yardıma ihtiyaç duyan kişilere hem maddi hem de manevi yardımlar yapılmaktadır.

Sivil toplum kuruluşları tarafından kültür ve sanat çalışmalarını geliştirmek amacı ile aynı zamanda bir çok sanat faaliyetleri tertip edilir ve böylece bir çok sanat faaliyetini yurt dışındaki diğer ülkelere ve insanlara tanıtmak amacı ile çalışmalar yapar. Bu duruma en büyük örnek ise Kültür Sanat Vakfı’dır.

Sivil toplum kuruluşları sosyal yaşam içinde sanat faaliyetlerinin yanı sıra insan hak ve özgürlükleri doğrultusunda faaliyetler yaparak insanların gerek siyasal, gerek kültürel gerekse ekonomik haklarını korur. Bu faaliyetleri yapan sivil toplum kuruluşlarının başında İnsan Hakları Derneği’dir.

Sivil toplum kuruluşları sosyal yaşam içinde her vatandaşın eşit seviyede eşit ve özgür şartlarda yaşam sürebilmesi için, eğitim ve sağlık olanaklarının en iyi düzeye ulaşabilmesi için sosyal yardım ve hizmetler konusunda iyileştirme çabaları yapmaktadır. Örneğin; Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı.

Sivil toplum kuruluşlarından birisi olan TEMA vakfı da ülkemizde bulunan çevrenin ve doğal güzelliklerin korunması, erozyonla mücadele edilmesi, toprağın muhafaza edilmesi konusunda çalışmalar yaparak insanları bilinçlendirir.

Sivil Toplum Kuruluşlarının Yaptığı Çalışma ve Hizmetlerin Sosyal Yaşama Katkıları Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.