Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Sivil Toplum Kuruluşları Neden Kurulmuştur

Sivil toplum kuruluşları neden kurulmuştur hakkında bilgi kısaca

Sivil toplum kuruluşları toplumsal sorunlara eğilen bağımsız kuruluşlardır. Kamuoyunu bilgilendirmeyi ve toplumu aydınlatmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

Siyasi olarak ya da herhangi bir açıdan bir kurumla bağlantıları yoktur. Olaylara tarafsız bakmayı esas almışlardır ve insanları sorunlar karşısında aydınlatmayı amaçlarlar. Devlet ve halk arasındaki bağlantılardan biri olarak nitelendirilen sivil toplum kuruluşları bir sorun ortaya çıktığında halkın bilinçlenmesini ve devlete yönelmesini sağlarlar.

Sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve çalışanları tamamen gönüllüdür. Kar amacı güdülmez, gelirlerini bağışlardan veya üyelik aidatlarından sağlarlar. Sendika, vakıf, oda ve dernek çatısı altında toplanırlar. Bu kuruluşlar herkesin kuruluşlarıdır. Topluma yardımcı olmak, sorunlarını çözmeye aracılık etmek ve halkı bilinçlendirmek için kurulmuşlardır.

Sivil toplum kuruluşları verdikleri hizmetler nedeniyle hayatımızda önemli yer edinmiştir. Yaşadığımız kentlerde, okuduğumuz okullarda etkin olarak görev yaparlar.

Sivil toplum kuruluşlarına, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası, Bağımsız Ulaşım-Sen, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, Gençlik Tiyatroları Oluşumu, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı gibi kuruluşlar örnek verilebilir.

Sivil Toplum Kuruluşu Neden Kurulmuştur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sudoku dedi ki:

    Çok güzel olmuş ellerine sağlık

Yorum Yaz