Sivil Savunmanın Tarihçesi ve Anlamı

Sivil Savunmanın Anlamı, Sivil Savunmanın Tarihçesi Hakkında Bilgi

Halkın can ve mal kaybını önlemek sivil savunmanın temel görevidir. Bunu düşman saldırılarından ve doğal afetlerden korunmaya çalışarak ve önlemler alarak gerçekleştirmektedir. Ancak sivil savunmanın özelliği silahsız gerçekleştirilmesidir. Cephe gerisinde yoğunlaşılmaktadır. Tamir ve ıslah konularında halkın elinden geldiğince yardım etmesidir.

Tarihi Türkiye’de 1928 senesine kadar uzanmaktadır. “Cephe Arkasının Havaya Karşı Müdafaa, Muhafazası” ismiyle çıkarılan Talimname ile bu coğrafyadaki ilk sivil savunma başlatılmıştır. 3502 sayılı Pasif Korunma Kanunu doğrultusunda gelişimi 1938 senesi sonrasında gerçekleşmiştir.

Günümüzdeki Sivil Savunma Kanunu’nun yürürlüğe konması ise 1959 senesinde gerçekleşmiştir. Uçakların ve silahların menzillerinin cephe gerilerine kadar uzanmaya başladığı 2. Dünya Savaşı sivillere büyük zararlar vermiştir. Bu yüzden böyle bir düzenleme kaçınılmaz olmuştur. Sivil Savunma Kanunu’nun Türkiye’de yürürlüğe konması 1952’de Türkiye’nin NATO üyesi olmasından sonraya denk gelmektedir. Çünkü 2. Dünya Savaşı’nda sivillerin gördüğü zarar ile ekonomik tesislerin gördüğü zarar NATO kanunlarınca değerlendirilip böyle bir düzenlemeye gidilmiştir.

Sivil Savunmanın Tarihçesi ve Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.