Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2022

Sivil Savunma Günü Konuşma Metni

Sivil Savunma Günü Konuşma Metni, Sivil Savunma Günü Konuşma

Değerli Arkadaşlar:

Sivil savunmanın esas amacı, düşman saldırılarına, doğal olaylara karşı can ve mal kaybını minimum düzeyde tutabilmektir. Sivil savunma hayati önem taşıyan, yapıların , can ve malların korunabilmesini sağlar. Halk tarafından önemli destek kurtuluş savaşında gösterilmiştir. Örneğin cephe gerisinde yapılan her türlü önlem sivil savunma örnekleridir.

2 büyük dünya savaşında da aynı şekilde , teknolojiye rağmen yine de insanlar sivil savunma sayesinde ayakta kalmıştır.

Sivil savunma ülkemizde ilk olarak, 1928 tarihinde ortaya çıkmıştır, ilk çıktığında temel amaç hava saldırılarına karşı cephe gerisinde savunma yapmaktır, daha sonra 1938 senesinde pasif korunma kanunu adı verilerek 3502 nolu kanunda detaylıca belirtirlmiştir.

2. dünya savaşında, uçakların ve silah menzillerinin, sadece cephe değil , cephenin gerisine de saldırabilmesiyle beraber, sivil halkın ölmesini engellemek adına. 1959 yılında ülkemizde sivil savunma kanunu yürürlüğe girmiştir.

M.Kemal de bu konuyla ilgili şunu söylemiştir: ” Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur. “

Sivil Savunma Günü ile İlgili Konuşma Metni Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ahmet dedi ki:

    çok güzel.

Yorum Yaz