Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı:

Sivil Havacılık Yüksekokuluna bağlı “ Hava Ulaştırma İşletmeciliği” nin amacı sivil hava taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Hava ulaştırma işletmecisi, çalıştığı işletmede para, malzeme ve insangücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar, çalışmaları denetler, uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalıştırılması için önlemler alır. Çalıştığı işletmeye bağlı olan veya olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar. Mezunlar Türk Hava Yolları ve Özel Hava Şirketlerine bağlı uçaklarda ve hava limanlarında çalışabilirler.

Programın Amacı: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programının amacı, hava taşıt araçları ile yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili işlemleri yürütecek elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda matematik, davranış bilimleri, uçak bilgisi, hava trafik kontrolleri,aerodinamik ve performans, hareket ve hava seyrüseferi, işletme ve muhasebe alanında dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programına girmek isteyenlerin normal üstü bir genel yetenek yanında, ayrıntıyı algılama, insanları ikna edebilme ve onlarla iyi ilişkiler kurabilme gücü, dikkat ve sorumluluk gibi kişilik özelliklerine sahip olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programını bitirenler “Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi” ünvanı ile görev alırlar.Hava işletmecileri hava limanlarının ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup yolcuların güven içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışırlar.

Çalışma Alanları: Sivil hava işletmecileri THY’de ve özel havacılık şirketlerinde iş bulabilirler.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşları, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş İmkanları, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş Çalışma Alanları, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünün Geleceği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Tanıtımı, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş Bulma Durumu

> Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hüseyin can dedi ki:

  Staj olayı varmı ve açık öğretimden normal derslere girme şansım varmı?

 2. Sarasu dedi ki:

  Merhaba ben bu sene liseye başlayacağım lisede bu bölümü seçmeyi düşünüyorum lise de bu bölümü okuyan varmı? Varsa memnunmusunuz tavsiye ediyormusunuz lütfen acil cevap verin lise tercihlerim başladı ona göre lise seçeceğim -Şimdiden Teşekkürler:)

  1. Anonim dedi ki:

   Lisede bu bölüm yok sivil havacılık bölümü var eğer staj yerinizi iyi seçerseniz kalıcı olabilirsiniz yolcu departmanı check-in işlemleri gişeleri kargo TGS Havaş çelebi İHA insan kaynakları hareket hizmetleri yer hizmetleri gibi yerlerde staj görücekseniz seçebilirsiniz. Ancak hiç ummadınız bir havacılık firmasındada yer alabilirsiniz stajda ama üniversitede bu bölüm çok iyidir.

 3. Yasemin dedi ki:

  Boy sınırı var mı?

  1. Sinem dedi ki:

   Bayanlarda 1.60 dan başlıyor ve kilonuzun da boyunuzun son iki rakamıyla hemen hemen aynı olmak zorunda

  2. Barış dedi ki:

   Evet var kadınlarda 1.65-1.80 arası

 4. Hatip dedi ki:

  Dövme sorun oluyor mu bu bölüm de?

 5. gülse dedi ki:

  ARKADASLAR bende bu bölümü düşünüyorum ama basörtülü oldugumdan açıkçası tedirginim iş imkanının sağlanamamasından. Ve inanın o kadar zor ki bu durum bilemiyorum. yani sırf basımdakı örtüden dolayı parlak bir geleceğe sahip olamamaktan korkuyorum. Evet İslamıyetın gözde ülkelerınden olmamıza rağmen bundan çok korkuyorum…

  1. Muhammed dedi ki:

   Allahın rızasına yüz çevirip bu kafirlerin gözüne şirin gözükmekmi dogrusu bıraksana kardeşim 7 milyar insanın karnını doyuran allah senimi unutacak.

 6. burak dedi ki:

  Ben bu sene THY ‘de çalışmaya başladım arkadaşlar dilinizi kesinlikle geliştirin ve matematiğiniz iyi olmalı

  1. melih alperen dedi ki:

   Burak hocam hangi universiteden mezunsunuz ve kpss den kac aldiniz girmenizde size ne yardimci oldu cevap verirseniz tesekkur ederim ve sizce bu bölümü secmeli miyjm?

  2. recep tayip dedi ki:

   matematik mi yoksa ingilizce mi daha önemli

  3. Emir dedi ki:

   Burak bey bolum nasıl yani işletme muhasebe mi yoksa bu bölümmu secilmeli

 7. Nazlı dedi ki:

  Meraba ben 11. Sınıf ogrencisiyim ve burdaki bütün yorumları okudum kiminiz dogru veya yanlış cumleler kurup konusuyor okudugu universiteden mezun olup iyi bir yerlere gelen varsa o konussun bence boş boş laf yapmayın.

 8. ernn dedi ki:

  dönem içi puan yüksek tutulursa bölüm değişikliği yapılabiliyormu ? mesela kabin hizmetlerine geçiş var mı ? örneğin tıbbi laboratuvar teknıkleri bölümü okuyan birinin dönem içi notu yüksek olduğu taktirde ilk ve acil yardım bölümüne geçiş yapabiliyor. buna benzer bir şey söz konusu mu ?

 9. İbocan dedi ki:

  Arkadaşlar ben tm1 147 bindeyim 140 binle kapatan necmettin erbakan havacılık yönetimi gelme şansı nedir bide havacılık yönetimi ile hava yolu işletmeciliği arasındaki fark denir

  1. ilayda dedi ki:

   Sivil havacilik yusekokulunda (yani uygulamali univeristede) okuyup daha sonra yuksek lisans olan yonetim okunuyor. Ama yuksek lisans programi olarak gecsede Sivil Havacilik Yonetimi bolumleri de cikti. Yani ne oldugunu bende bu kadar cozebildim

 10. Deniz Sönmez dedi ki:

  Allah için kardeşim gelmişsiniz yorumlara benim amcamın oğlu yok böyle yok şöyle :) arkadaşlar bu bölümü çok araştırdım arkadaşımın abisi bizzst konuştum 2.000 tl maaşı var ve çok havalı bir meslek giyinişi , tavırları vs. Zorluğu nedir bilemem siz dilinizi ve kendinizi geliştirmeye bakın eğer kendinizi geliştirirseniz devlette yer bulamasanız bile özelde zaten kapışırlar sizi :) ve kendinizi kesinlikle YÜKSELTEBİLİYORSUNUZ. Sınavları , mülakatları vs var KULE ye kadar yükselebiliyorsunuz 5.500 maaşı var :) Fakat kule için dil kesinlikle ve kesinlikl le şart sağdan soldan laf duyup gelenler boş konuşmasın lütfen

  1. Ahmet dedi ki:

   Selamlar ben bahsi geçen bölümü okuyorum istanbulda 2 bin lira maaş la taze mezunlar işe baslar ben stajdada gözümle gördüm en gec 12 ayda şirketin dil testleri ve birebir yardımlaşma mülakatları olur sana bakarlar agzın laf yapabiliyormu diye bu mulakatlar gecilebilcek türdedir kolaydır bu mülakatların ardından maaş 3 binliraya fırlar seni yönetici vasfına bürerler ve kendini sevdirerek tırmanarak maaşını kuledekilerin maaşından bile fazla yapabilirsin 7.8 binliralardan bahsediyoruz o yüzden bu bölüm gayet iyidir böyle acıktan işletme okuyupta iktisad okuyupta boş boş sallayan arkadaşlara hiçbirşey demiyorum lcw de gömlek katlasınlar bölüm gayet iyidir insanlar 40 binlira verip özelde okuyor bu bölümü herkesede yavsiye ederim .

   1. Kader dedi ki:

    2 yıllı mi 4 yıllık fark edermi 2 yillik olsa is imkanı bulurken zorlanilmaz dimi cevaplarsaniz çok sevinirm

   2. Emir dedi ki:

    Ahmet abi bi konu hakkında bilgi alabilirmiyim

   3. Emir dedi ki:

    Sizden bilgi alabilirmiyim

  2. hatice dedi ki:

   2000 tl az deilmi liayda

  3. İsmail dedi ki:

   Kardeşim iş olankları nelerdir biliyormusun üniversiteyi bitirdikten sonra bir işe sahip olma imkanımız var mı

 11. Aslan dedi ki:

  Ya sivil havacılık ile sivil hava ulaştırma işletmeciliği aynı şey mi kafam karisti da çünkü internette puanlarina bakmak icin girdigimde ayri universiteler çıkıyor karşıma…ayrı şeylerse bilen biri açıklayabilir mi teşekkürler…

 12. Uluc dedi ki:

  Ben şuan bu bölümü okuyorum ve cok pişmanım. Öğrendiğim kadarıyla bir yerlere gelebilmeniz için yıllarınızı vermeniz gerekiyor. Kendinizi tamamen bu işe adayacaksınız sosyal hayatınızdan vazgececeksiniz. Yerinizde olsam okumam bu bölümü. Ben birinci sınıftayım şimdiden soğudum. Kulaga hoş geliyo havacılık flan ama o kadar kolay degil. Adam akıllı para kazanmak için bile yıllar gecmesi lazım. İlla okuyacagım diyosanız iyice arastırmadan hareket etmeyin derim ben. Kıscası insanın gencliğine yazık. Hadi eyv.

  1. çağdaş dedi ki:

   sivil hava ulaştırma ile havacılık yonetımı arasındakı fark ne bılen var mı

   1. Hasan dedi ki:

    Sivil hava ulaştırma daha iyi bir bolum havacılık isletme gibi artik çok mezunu var yinede karar sizin..

   2. Emir dedi ki:

    Eski adı hava ulaştırma işletmeciliğiydi onu havacılık yönetimi olarak değiştirdiler hiç bi fark yok

 13. Gül dedi ki:

  Yani okumayalım mı

 14. Eyüp dedi ki:

  Peki bu bölümü bitiren kişi daha sonra pilot olabilir mi?

  1. ece dedi ki:

   Hee tabi olur

  2. Dilnigar dedi ki:

   Eğer mezun olup 18ay daha ayjet gibi havacılık -pilotculuk okulunda eğitim alırsan tabi olabilirsin zaten pilot olmak için önce üniversite mezunu olacaksın (herhangi bölüm farketmez )sonrada pilotculuk gibi özel okulda yaklaşık iki sene eğitim alacaksın sonrada thy veya Pegasus gibi yerlerde kolayca çalışabilirsin

  3. Emre dedi ki:

   Benim gibi 300 bin yatır olursun

  4. red jeap dedi ki:

   hahahah saf mısın eyüp sen

 15. Fatmanur dedi ki:

  Ben 11 sınıfım ve bu bölümü düşünüyorum bu bölüme Lys ile de tercih yapılabiliyor mu yoksa sadece Yüksekokulu mu var?

 16. devrim dedi ki:

  Cok zevkli olacak

 17. devrim dedi ki:

  Bence cok zevkli olacak???

 18. Seda dedi ki:

  Bu bölümü okuyan veya bilgi sahibi olan biri cevap versin lütfen. Ben bu bölümü okumak istiyorum ama yorumlardan sonra emin olamadım gereksiz bir bölüm mü yoksa güzel mi ?

  1. Furkan dedi ki:

   Ben şu anda okuyorum gayet memnunum 2,3 tane dil bilemene gerek yok ıngilizce sağlam olsun yeter . Öğrenme demiyorum tabiki kaç tane dil bilir sen onlar senin + ların oluyor . Gırıste 1800-2000 le başlarsin ama yükselmek senin elinde kendi ne kadar geliştirirsen senin için o kadar iyi harekat memurlugunu tavsiye ederim ama seviyorsan boşuna gelme derim.Havacılık aşk sevgi gönül işi ;)

   1. Seda dedi ki:

    Teşekkürler :)

   2. elbiAdınız ... dedi ki:

    peki dil eğitimini üniversitede alırsak İngilizce vs. sıkıntı çıkarmı

    1. sevcan dedi ki:

     ben bu bölümde okuyorum bölüm güzel kendini geliştirmen lazım öncelikle ingilizce önemli benim ilk senem güz dönemi ilk ona girdim bölümden tanınmış hocamla konuştum referans olacak ama üstüne basabasa söylüyorum ingilizceyi okula gelmeden geliştirmeye başlayın çünkü vizesiydi finaliydi zaman kalmıyor.

   3. Tuğçe dedi ki:

    Hangi okulda okuyorsunuz?

 19. ismail dedi ki:

  arkadaşlar 300 puanla girilebilecek en iyi bölüm net benim kuzenim okuyor ve gayet memnunlar işte mezun olur olmaz işin hazır olabilir ama 7-8 bin tl maaş düşünmesiler başlar başlamaz o hayal olur ama kenidini geliştirdikten sonra neden olmasın yabancı dil şart 2 veya 3 tanr benim size nacizhane fikrim arapça öğrenin dubaide işe girebilirsiniz ve çok iyi maaşlara o bölüm okunmaz diyen arakadaşlara gitsinler işletme okusunlar sonrada bi büfe açarlar saçmalasınlar lüfen girilecek en iyi bölüm tıp ve hukuktan sonra tabi…

 20. leylagüll dedi ki:

  Sivil hava isletmeciliginde hostes veya host olanabilir mi ?

  1. Uluc dedi ki:

   Kabin işletmeciliği oku

 21. Ali Rıza dedi ki:

  Sizce bu bölüm mü yoksa uluslararası ilişkiler mi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Gökhan dedi ki:

   açıkçası ben uluslararası ilişkileri tercih edicektim ama rehber hocaların hangisiyle görüştüysem hiç biri önermedi. sivil havacılığın önü açık gibi gözüküyo. türkiyedede her yere havalimanları kuruluyo zaten işçi alımı fazla olucak gibi. bu bölüme giricem bu sene nasipse yarın rehber hocalarla beraber tercih yapıcam. benim fikrim güzel yönde ama çokta bi bilgim yok açıkçası artık gerisi sana kalmış

   1. Ali Rıza dedi ki:

    Bende havacılığı başa yazdım ama yorumları okuyunca indirdim aşağıya kaç bindesin gökan?

  2. Anonim dedi ki:

   Ali Rıza oğlum KPSS de 90 alırım diyorsan aralarında zerre kadar fark yok.Ama 90 alınmıyo be çocuğum.Alabilenlerin bir kısmı soruları da almış oluyorrrrr

 22. gamze dedi ki:

  Allah Allah son bir gün ve ben hala karar veremedim bu bölümle ilgili
  Yorumlar ise zaten aklimi karıştırdı anlamadım gitti
  Bu arada harç gerçekten bu kadar pahallimi ya biri cevap yazarsa çok memnun olurum saygılar..

  1. geç mi kaldım dedi ki:

   Evet 2. öğretimde harçlar pahalı.Havacılık 4+1 mezunu bir tanıdığım 2 yıldır işsiz.İş için davet var da istanbulda ve 1600 TL ye vardiyalı.Bu durum kabul etmesine engel.Ev kiraları 700den başlıyor.Yakacak elektrik aidat vb de ilave edersen başlangıç için oldukça acımasız şartlar bekliyor mezuniyetten sonra.Gerçi bu durum bir çok üniversite mezunu için benzer görünüyor.Fakat havacılık mezunları sadece hava alanlarında çalışabileceği için büyükşehir şart ve standartlarını iyi tartmalı

 23. Selim dedi ki:

  Havacılık yönetiminde iş bulma imkanım nedir ve bu bölümden mezun olanlar ne yaparlar bilgisi olanların yardımcı olmasını rica ederim.

 24. Selin dedi ki:

  ikincil öğretim harç fiyatları 4,5 milyar olan bölümdür kendileri ve bölümü bitirenler genelde kaldırım ve çay ocağı mühendisi olurlar,bunun yerine gidin 2 yıllık sağlık bölümlerine veya sağlık yönetimine falan bakın derim , yazık olmasın siz gençlre

 25. Aydın dedi ki:

  arkadaslar yapmayın düşünmeyin bile ikinci sınıfta ayrıldım bölümden tekrar giricem ygs-lys sınavlarına kendinize yazık edersiniz. kendini geliştirirsen olur diyenlere kanmayın bence iyi düzeyde ingilizcem var ama öğretmenliğe geçicem ben sizde iyi düşünün derim benim yandım siz yanmayın

 26. Milena dedi ki:

  Sivil hava ulastirma isletmeciligi ile havacilik yonetimi ayni bolumml mu ? Bende bu bolume girmek istiyorm. Ancak universite kataloglarina baktim sivil hava ulastirma diye bolum gozukmuyor.. Cevaplarsaniz sevinirim.

  1. sefa dedi ki:

   ikisi ayrı bölüm biri sivil hava ulaştırma hostes gibi görevlere mevcut havacılık farklı görevde bende tam bilmiyorum onu :)

   1. Anonim dedi ki:

    Bu ne kadar cahilce bir yorum bilmiyorsan hiç yorum yapma bile. Sivil hava ulastırma işletmeciliği ve havacılık yönetimi aynı ve hiçbir farkları yok

 27. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba. Ben Akdeniz üniversitesi sivil hava ulaştırma işletmeciliği ön lisans mezunuyum. Okulumu bu sene bitirdim ve lisans mezunu olmak istiyorum. Açıktan mı okumalıyım üniversiteye mi gitmeyelim ? Okul bittikten sonra hangi bölümlerde çalışabilirim bana detaylı bir bilgi verirseniz sevinirim. Normal şartlarda AYT Çelebi A.Ş yolcu hizmetleri memuruyum ama krizden dolayı bu sezon yıllık ücretsiz izine ayırdılar ve bu sezon boştayım hiç bir yere alım yok. Ne yapmam gerekiyor ?

  1. Ada dedi ki:

   Merhaba bende bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum. Bu bölüm 3 yıllık mı 2 yıllık mı ve tavsiye eder misiniz? İş bulma imkanları nasıl? Şimdiden teşekkürler..

  2. hande dedi ki:

   fatmanur merhaba bende yeni akdeniz sivil havacılık ön lisans kazandım bölüm hakkında bana bilgi verir misin sem hemen iş buldun sanırım okul bitmeden falanda çalışma fırsatın olabiliyor mu ?

 28. Havasınıalan dedi ki:

  Devlet Hava Meydanlarına sivil havacılık mezunlarının girmesi imkansız hale getirilmeye başlandı.4001 koduna açıldı.Yani 4 yıllık mezunların tamamı tercih edebiliyor.Bazı idari bilimciler ki onların puanları 90 üzeriydi.Küstahlaşabilecek kadar dilleri sivil havacılık mezunlarına ulaşıyor kendi hakları olduğunu savundukları yetmiyor hakarete varacak sözler sarfediyorlardı.Attan büyük deve var tabii.Şimdi de mühendislerden diyetisyen ve öğretmenlere kadar her alandan tercih alabiliyor.İyi oldu.Olsun olsun.Artık sivil havacılık ulaştırma işletmeciliğini tamamen işlevsiz bir bölüm haline geldiği ispatlanmış oldu.Lise öğrencilerine nacizane bir eğitimci tavsiyesi veriyorum.Üniversiteye girişte ilk 10 bine giremiyorsanız sakın sivil havacılığı yazmayın.KPSS de sadece Devlet hava meydanlarını tercih etme hakkı veriliyor.Başka tercih hakkı yok.DHMnı ise tüm lisans mezunları tercih ediyor artık.Türkiyenin en gözde kurumu olarak görüldüğü için 95 puan almak zorundasınız.Şimdilik havacılık ön lisans bölümleri ile itfaiyecilik alınabiliyor

 29. Ersin dedi ki:

  Arkadaşlar Bölümü Okumak İstiyosanız Bitirip Bişey Olmaya bakın Onun bunun lafına inanıp caymayın ve gerçekten güzel ve önü acık bölüm

  1. sabri dedi ki:

   ersin bey ben de bu bölümü düşünüyorum da.bi sorum olacaktı.bu bölüme gidince rahatlıkla iş bulabilir miyim yokksa zor mu ?.cevaplarsanız çok sevinirim.teşekkürler

  2. Arif dedi ki:

   hocam yapmayın çocuklarn geleceğiyle oynamayın bölüme girenler en fazla 1 sene dayanabiliyo dersler desen yetersiz devlette zaten iş imkanın 0 , özelde ise dayının bi havayolu sirketinde müdürlüğü varsa belki işe girersin , oda yoksa 4 yılın heba olmuş demektir ki buda kötü bi şeydir.

   1. Tarık dedi ki:

    Arif bey ben lise son öğrencisiyim artı okul birincisiyim ingilizcem orta anadolu üniv. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği istiyorum ama mezun olduktan sonra boşta kalmaktan korkyrm sizce bu bölüm iyi mi okumaya değer mi ya da havacılıkla ilgili veya daha farkli hangi bölümleri onerirsiniz ☺

    1. bilge dedi ki:

     nereyi kazandın?

  3. Anonim dedi ki:

   Insan kötü oluyor böyle yorumlar okuyunca

 30. Magdur dedi ki:

  Dil okuyorum ve yeni mezunum ama ygsden sivil h. Ulastirma islt. Istiyorum dort tane dovmem var sikinti olur mu ya

  1. Ensar dedi ki:

   Olur ve Düşünme sildirirsen dövmelerini iyi olur

 31. Osman dedi ki:

  Arkadaşlar bu bölümden 2 yıllığını okuduğumuzda 4 yıllıkla arasındaki fark ne iş imkanları ne gibi bir değişiklik gösteriyor ? 2 yıllığını okuduğumuzda sonunda nerelerde çalışabiliyoruz ? Ben iki yıllığına gitmeyi düşünüyorum iyi mi olur kötü mü bilmiyorum sonunda bişey olabilrimiyim aydınlatırsanız çok memnun olurum gerçekten

  1. Aviator dedi ki:

   2 yıllık okuyanlar yönetici olamıyor . 4 yıllık olanını yazmanı öneririm

 32. can suu dedi ki:

  Bu bolum hakkinda bilgi almam lazım. Bu bolumde okuyan birisiyle nasil irtibata gecebilirim ? Yardimci olabilir misiniz.?

 33. kamal dedi ki:

  benim adım Kamal ve ben İsveç’te yaşıyor. Herkes Türkiye’de iyi üniversiteler minnettar olmalı tavsiye eğer ben, Sivil Havacılık Yönetimi ilgileniyorum. Ben ursäka kötü formülasyon anlamak umut olarak Google Translate kullanın. tekrar teşekkürler

  1. camella pluttenfager dedi ki:

   I want this part. difficult**

 34. Ensar dedi ki:

  Beyler Bu Bölümüaca Oglu Okuyor ve Özel Sektörde 1200 Tl İle Başlıyormuşsunuz Okadar İş Alanıda Yokmuş Bilip bilmeden sallıyanlar Yorum Yazmasın.

  1. Ensara dedi ki:

   Şubat 2016 da kocaeli sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği(fakülte)mezunu birey havayolu şirketlerden birine 1 yazılı ve 2 mülakat sınavı sonucunda 1500 TL ye razı olduğu için işe yerleşebildi.Bu birey 2014 yılından beri ideali olan işi aradı,idealine değil münasip görülene yerleşebildi.Bu arada İstanbul’da çalışacak.Ev kiralarını bir araştırınız isterseniz.Ha bu arada sallayan yok da sallandırılan adam çok…

 35. Omer dedi ki:

  YGS ile alıyor ben okuyorum ck memnunum inşaallah işte bulacam onu açık bibolum diye tercih de yazdım geldi

  1. Naz dedi ki:

   Maaslari ve çalışma kosullarini merak ediyorum mezun olduktan sonra boşta kalma gibi bir durum var mi

   1. boş dedi ki:

    Bomboş kalabilirsin .Havacılık işletmeyi diğer işletmelerle aynı tutmuyorlar.Kpss de Düz işletmenin tercihlerine yerleşemiyorsun .Tek seçeneğin Devlet hava meydanları oluyor.DHM yi uluslsararası ilişkilet ve kamu gibi mezunlar da tercih edebiliyor.O nedenle kpss de 90 puan üstü almak zorundasın.2 yıllık atama içinde koca türkiyede de ortalama 30 kişi civarında alım yapıyor

 36. byza dedi ki:

  TS den girmek mümkün mü?

 37. Alican dedi ki:

  Bu bölümü kesinlikle yazmayın ben okuyorum perfect ing var ama iş yok atama puanı 96+torpil sakın yazmayın pişman olursunuz

  1. nesrin dedi ki:

   Bölümü bitirmeden nasıl bu kanıya vardın

 38. aybuke dedi ki:

  bu bölümü okursam bölümün ön lisansını. lisansını veya yüksek lisansını hangi puanlarlarla ve şartiaria kazanabiliri. artı birde eger kazanıp okursan iş ücret mevkim ne olabilir?

 39. Aytaç dedi ki:

  Atatürk üniversitesi aöf sivil hava ulaştırma işletmeciliği okumaya başladım daha ilk senem . En son tercihimdi bu tuttu inşallah bitirebilirim :)
  Gayet zor ve koşuşturmacalı bir meslek gibi görünüyor haberiniz olsun zora gelemeyen okumasın bence . Şuanki maaşım 2200 okusam daha az alıyorum ben bu düzeni anlamadım ki ..

  1. bugra dedi ki:

   nasıl şuanki maaşınız 2200 , kaç yaşındasınız ne iş yapıyodunuz ve bırakıp bu bölüme geçtiniz

  2. EsraAdınız ... dedi ki:

   merhaba ben bu sene tercih yapcam ama hala kararsız kaldım ingilizcem gayet iyi kocaeli yada konya yazmıyı düsünüyorum ama iş imkanı varmıdır ?

 40. aysegul dedi ki:

  ben bu bolumu okuyacagım lise son sınıftayım bız tam olarak havaalanında nerelerinde iş yapıyoruz ve iş olanakları bu bolumu okuyan bırı ıle iltişime gecmek istıyorum bıde ben tesetturluyum bı problem olur mu????

  1. deniz dedi ki:

   maaş işini bi bırakın da bölüm hakkında bi bilgi verseniz daha iyi olacak. lise son sınıf öğrencisiyim halkla ılıskıler ve organızasyon okuyorum staj yaptığım yerde bana hava işletmeciliğini önerdiler sizce gerçekten iyi bir meslek mi geleceği açık mıdır ? çalışma alanlarımız nasıldır ?

 41. CANSU dedi ki:

  Merhabalar. Bu sene liseden mezun oldum fakat istihdam saglayabilecegim bir bolum gelmedi. Bu sene tekrar hazirlaniyorum ve sivil hava ulastirma isletmeciligini istiyorum .. Acaba bu bolum tercih edilebilir mi? Bir yazida cok yorucu meslek yazmislar gercekten oyle mi? Bu bolumun avantaj ve dezavantajlari nedir sorularima cevap verirseniz cok mutlu olurum

 42. Alihan dedi ki:

  Sivil havacılığı okumak için hangi üniversiteye gitmem lazım ve ne kadar puan kazanmam lazım.

 43. esra dedi ki:

  Bu bölümle hostesliğin ne alakası var ?

  1. enes yıldırım dedi ki:

   hostes dediğin thy de 7 bin alıyor bu bölüm 4 yıllık bölüm thy de en az 5 den başlar ve yükselir .

   1. zor dedi ki:

    THY mi dediniz:)Millet vekili istiyorlar iktidarlı olması şart referans olarak aşağısı makbul görmüyor…

 44. semih düşer dedi ki:

  Bolumun suan ki is imkanlari cok iyi degil ama gelisen bir sektor ve ozel sirketlerde ozellik yabanci dikiniz varsa ( ingilizce arapca tercihen ) is bulmaniz kolay olabilir daha fazla sorusu olan faceten yazabilir bana

 45. f4 dedi ki:

  Sivil havacılık işletme okuyan ve okuyacaklara ilk tavsiyem yds den en 70 almanız karşılığında şans kapılarınızın biraz daha açık olacağıdır.Özel sektörde çalışma imkanınız var.Özellikle staj yaptığınız firmadaki gayretli çalışmanız sektöre atılırken referans olabilir.Ancak özel sektörün ücretleri 1200 ile 1600 arası oluyor.Daha düşük ücretler de mümkün tabi.Ancak malum havalimanları büyük şehirlerde var ve buralarda kira 800ile 1000TL den başlıyor (1+1 daireler)Yani bu maaşla ömür boyu gitmez tabi.Tutunabilmeniz için iyi bir yabancı dil şart ve işinizi çok iyi yapmalı yorgunluğa ,strese vardiyalı çalışmaya dayanıklı olmalısınız.Tüm bunların sonrasında tutulursanız maaşınızda artış mümkün.O da süper ve vazgeçilmez olursanız bir kaç seneye 3000 tl yi belki yakalar.KPSS yi hayal bile etmeyiniz .2014 kasımda 23 kişi aldılar.Sadece sivil havacılıktan almışlardı.Taban puanı 81 ‘e kadar düşmüştü ve daha düşebileceği umudu varken sonraki alımda kontenjan 20 kişiye düştü.Fakat daha kötüsü iibf den de alım yapılacağı açıklandı.Taban puanları tekrar 90 a yaklaşır gibi görünüyor.Kpss de atanırım umuduyla bu bölümü okuyacaklar varsa ileride büyük hayal kırıklığına uğramamak için şimdiden kendilerini hazırlamalılar.KPSS ile yerleşmek için en az 86 şart görünüyor.Moralinizi bozmak istemezdim ancak durum bu.Bir yakınım mezun ve deneyimlerimiz canımızı oldukça sıkıyor .Bu alanla ilgili pek bilgi sahibi olmadan lisans havacılık işletmesi okumuştu.Bu saatten sonra bir de yüksek lisansı deneyecek bakalım nereye gider bu yol…Sizlere bol şanslar

 46. elif dedi ki:

  bu bölümü okursam ne olabilirim ve ne kadar maaş alırım ?

  1. hakkı dedi ki:

   Hava işletmecileri hava limanlarının ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup yolcuların güven içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışırlar…
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan ise farklı maaşlar alabilmektedir.

 47. sevilay dedi ki:

  Bu bolumu tercih etmek istiyorum mezun olduktan sonra is bulmak zor mu yoksa cikar cikmaz makul bir ucretle ise baslayabilir miyim

 48. fatma dedi ki:

  bu bölümle ilgili iyi bir açıklamanız var mı yani mezun olduktan sonra neler yapabiliriz derslerin zorluk derecesi nedir

 49. ali dedi ki:

  bu bolumu yazmak istiyorum . iş olanakları nasıl ilk yıllarda 1800 TL ile basladgmizi yazmssnz sonraki yıllarda maaşı nasıl ? THY veya özelde is bulma şansımız varmı THY nasıl alim yapıyor biraz ayrıntılı yazarsanız iyi olacak

 50. Rahman dedi ki:

  merhaba arkadaslar. ben erciyes üniversitesi sivil hava ulastırma işletmeciliği son sınıf öğrencisiyim. bölümden mezun olunca kimse 3,000 tl maas beklemesin. 1,200 tl civarı bir maasla yer hizmetlerinde calısabilirsiniz özel sektör için. kpss için sivil hava ulastırma işletmeciliğnden herhangi bir avantajınız olmayacak yani hava alanında memurluk herkese acık bir yer. ileride sivil hava ulastırma işletmeciliğine bir avantaj tanırlar mı bilemem. ama bir avantaj tanınması için bu yönede büyük beklentiler mevcut. okuldaki derler genelde işletme ağırlıklı olarak veriliyor. bu bölümü tercih etmek 4 yıl sonrası için bir yatırım olabilir. fakat bu bölümü okuyacak arkadaslara verebileeceğim tek tavsiye, yalakalık yapmayı bilmiyorlarsa ve ön sırada oturmayacaklarsa erciyes üniversitesini secmesinler.

  1. Zekeriya dedi ki:

   usta bu bölümde adam gibi bir şey yapmak için 4 yıllıktan mı yoksa iki yıllıktan mı mezun olmak lazım. ben şuan lise son sınıfım ve kafama yatan bir bölüm. Muhasebe çıkışlı yatay geçiş olucam hakkım var bu bölüme mezun olunca. 4 yıllık için kaç puan gerek kazanma şansım olur mu?

 51. şerife dedi ki:

  ilk başta maaşı 1800 oluyo devlette 2000 hosteslikle alakası yok arkadaşlar 10000 tl falan palavra
  ama 5000 tl ye kadar çıkabilme imkanı var

 52. şerife dedi ki:

  ilk başta maaşı 1800 oluyo devlette 2000 hosteslikle alakası yok arkadaşlar 10000 tl falan palavra

 53. vildan dedi ki:

  Arkadaşlar maaşı thy’de 3.500 ama özel şirketlerdde 2.000 ve 3.000 arası ben thy ‘de hostes olarak çalışıyorum.Doğrusu çok zor iş buluyorlar.Hostes olmak isteyen varsa ingilizcenizin çok iyi olması lazım ve vücudunuzun çok güzel olması lazım görünen yerlerde dövme gibi şeyler olmaması gerekli.

  1. Erdogan dedi ki:

   Vildan Hanım sizden rica etsem bana yardımcı olabilirmisiniz?
   Lise son sınıfım ve host olmak istiyorum lütfen bilgi verirseniz sevinirim.

 54. ilkay dedi ki:

  merhaba,
  sivil hava işletmeciliği bölümünde matematik konuları mesleki mi yoksa ygs-lys matematiği mi? bide kpss den atama mı yapılıyor? yapılıyorsa kaç puan?
  teşekkür ederi.

 55. mehmet dedi ki:

  arkadas bi hayırsever yokmydu yorumlarda bizi aydınlatacak…

 56. İsa dedi ki:

  Çok güzel bir bölüm ama herhangi bir yabancı diliniz yoksa biraz zorlanırsınız.(Alıntı.)

 57. azat dedi ki:

  türkçe-matematik bölümü mezunuyum bu bölümü seçebilirmiyim acaba tm den

 58. kbr dedi ki:

  bu bölüm nasıl ya pek anlamadım lütfen bi yardımcı olun .. ne iş yapıyo bu bölüğm

  1. hakkı dedi ki:

   Hava işletmecileri hava limanlarının ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup yolcuların güven içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışırlar…
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezunları herhangi bir devlet kurumuna atanabilirse, devlet memuru statüsünde maaş alır. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunları için ise bu maaş 2015 yılı için 2200-2400 lira civarında olur. Özel sektörde çalışan ise farklı maaşlar alabilmektedir.

 59. hurşit dedi ki:

  bu bölüm bittiğinde atamalar nasıl oluyo kpss ile mi yoksa direk iş imkanı mı buluyoz kpss ile ise kaç puanla alıyor

 60. fatma dedi ki:

  bu bölümü istiyorum .

 61. esra dedi ki:

  hostes olabilir miyiz bu bölümden mezun olunca?

  1. melih dedi ki:

   hosteslikten daha üst bir meslek bu bölümü okuyunca hosteslik yapmak istemezsin

  2. esra dedi ki:

   hayır hostes olabilmek için çok ıyı ıngılızcen olması lazım onun dişinda thy vediği kursu çok ıyı bır dereceyle bitirmen lazım ve yapılan sınavları geçmen lazım

   1. hakkı dedi ki:

    e madem biliyorsun niye soruyorsun esra.

    1. irem dedi ki:

     kız 2 sene sonra cevap vermıs hakkı çokda şaaaaapma

 62. Furkan dedi ki:

  Bu bölümü okuyan biriyle temasa geçebilir miyim acaba? Ben bu sene hazırlanıyorum ve bu bölüm kafama çok yattı ama zorlukları neler bilmem gerek

 63. sultan dedi ki:

  Bu bölümü okuyan arkadaş dan rica ediyorum iş bulma imkanları nasıl ve ne derece zorlukları var maaşı nasıl

 64. gamze dedi ki:

  bu bölümü bitirip devlet memuru olanların maaşı ne kadar acaba?

 65. damlaa dedi ki:

  slm bn bu bolumu yazcm puanm yeterli ama korkuyrm yapablrmym die acaba hmn iş bulablrmym ki

 66. casım dedi ki:

  sivil hava işletmeciliğinden mezun olan biri ne kadar maaş alır

  1. mg dedi ki:

   bildiğim kadarıyla 7 bine yakın … bence hemen yazın benim dayımın oğlu okuyor çok memnun

   1. İbrahim dedi ki:

    yok ebenin bale pabuçu 1.800 TL ile başlıyorlar o bölümü okuyorum

    1. Sivil Havacılık okuyan genç dedi ki:

     sa ben gelecekten geliyorum net bürüt 3 milyar maaş var s. havacılık’da

     1. Yasemin dedi ki:

      Boy sınırı var mı?
      Varsa boy sınırı olmayan havacılık bölümü okumak istiyorum ingilizcem çok iyi ustune baska diller de ogrenmek istiyorum

   2. Şule dedi ki:

    Hangi ünv.de okuyor acsba

 67. esra dedi ki:

  normal üstü bir yetenek dışındaki her şeyi anladım fakat normal üstünde yetenek ne demek açıklarmısınız

 68. ömer dedi ki:

  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşları, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş İmkanları, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş Çalışma Alanları

 69. aykut dedi ki:

  sivil hava ulaştırma memurlarının iş bulma ve maaşları ne durumda acaba

  1. esra dedi ki:

   kabin personeli üç bin lira alıyor ama diğerlerini bilmiyorum

   1. nurten dedi ki:

    havacılık işletmeciği iş olanakları ve maaşları nedir?

    1. ahmet dedi ki:

     10 bin lirayı bulur nurten kardeş bende yaz

     1. ali dedi ki:

      havaalanında nerelerde çalışıyorlar tam olarak bilmiyorum

  2. İbrahim dedi ki:

   herşey kendini geliştirmede

   1. akın dedi ki:

    bu bölüm nasıl alıyor yani YGS mi LYS Mİ

Yorum Yaz