Sindirim Organları Ve Görevleri

Sindirim organları ve görevleri nelerdir, sindirim organları sırasıyla nelerdir kısaca

 Sindirim organları ve görevleri

Ağız ve Dişler: Dişler fiziksel sindirimin yapıldığı yerdir. Dişler besinleri parçalayıp, ağız yoluyla tükürük bezleri sayesinde yumuşatarak kimyasal sindirimi gerçekleştirir.

Yutak: Yutak ağız yoluyla sindirilen besinlerin geçtiği yerdir. Yutak borusu aynı zamanda yemek ile soluk borusu arasında bulunur. Bundan dolayı ağızdan da nefes alabiliriz.

Yemek Borusu: Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez. Besinlerin mideye iletilmesini sağlayan kanaldır.

Mide: Yemek borusundan gelen besinlerin fiziksel ve kimyasal olarak öğütüldüğü yerdir.Midede, besinlerin fiziksel ve kimyasal sindirimi gerçekleştirilir. Midenin kasılıp gevşemesiyle besinler fiziksel sindirimden geçerek mide özsuyu ve mide asidi ile kimyasal sindirime uğrar.

İnce Bağırsak: Midede sindirilen besinler on iki bağırsağa geçer. Besinler bağırsakta en küçük yapılara bölünmeye devam eder.Burada besinler karbonhidrat,protein ve yağlara ayrılarak kimsayal sindirim tamamlanır. Sindirime uğrayan besinler artık kana karışır.

Kalın Bağırsak: Sindirim tamamlanmıştır. Artık kalın bağırsakta vitaminler ve minareller emilir, kalan posalar anüs’e gönderilir. Sindirimde görevli organlar nelerdir, ağızın sindirimdeki rolü, yutağın sindirimdeki rolü, midenin sindirimdeki rolü

25 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.