Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Sınav Kaygısı Nasıl Atlatılır

Sınav öncesi kaygı nasıl geçer, sınav kaygısı nasıl önlenir engellenir

8 Adımda Sınav Kaygısından Kurtulun

Sınavın, her şeyin sonu olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen çocuk ve ergen psikoloğu Zerrin Kadıoğlu, “Anksiyete, kişinin motivasyonunu arttıran bir duygudur. Kişileri girecekleri bir savaşım için hazırlar. Kaygının aşırı ve kontrol edilemez şekilde yüksek olması kişinin motivasyonunu düşürür. Kendine güven duygusunu azaltır.” dedi.

Sınav stresinin öğrenciler üzerinde psikolojik ve bedensel etkileri bulunmakta. Bedensel etkiler arasında baş dönmesi, mide bulantısı, ateş basma, kusma, bayılma ve ellerde titreme gibi belirtiler bulunuyor. Psikolojik etkiler: Unutkanlık, dikkat eksikliği, düşünceyi toparlayamama gibi nedenler etkili oluyor.

Zerrin Kadıoğlu, doğru hedefler koyma ve duyguları ifade etmenin önemine dikkat çekti ve sınav stresinin önüne geçmenin yollarını şöyle anlattı:

 1. Verimli çalışın, İyi hazırlanın: Sınava hazırlanmayı son güne bırakmak kişide motivasyon kaybına neden olur. Sınav stresini yenmenin ilk adımı sınava eksiksiz çalışmaktır. Siz nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız, başarısına güvendiğiniz arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan bu konuyla ilgili destek alabilirsiniz. Son dakika sürpriziyle karşılaşmamak için sınav süresini doğru kullanmak ve sınavda ağırlıklı olarak hangi konulardan soru çıkabileceğini de önceden kestirebilmelisiniz.
 2. İçinizdeki sesi dinleyin: Sınav stresi öğrencinin olumsuz düşünmesine yol açar. Bu yüzden sınav sırasında olumsuz düşünmemeye çalışın. Aklınıza mümkün olduğunda iyi şeyler getirmeye çalışın. İçinizdeki sesin ne dediğine dikkat edin. Kendinize iyi şeyler söyleyin. “Daha çok çalışmalıydım.” demek yerine “Sınav iyi geçmese bile bu her şeyin sonu demek değil.” diyebilirseniz motivasyonunuzun düşmesinin önüne geçebilirsiniz.
 3. Başarılı olduğunuzu hayal edin: İyi sporcular, başarılarını çok çalışmanın yanı sıra hep başarılı olduklarını düşünmelerine borçludur. Kendinizi sınav esnasında zihniniz açık olarak hayal edin. Başarılı olduğunuzu hayal ederseniz gerçek hayatta da bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Gevşeme stratejileri uygulayın: Nefes alma egzersizlerini öğrenin. Kendinizi motive edecek cümleler kurun. Sınav yaklaştıkça bu yöntemleri sıklıkla uygulayın. Sınav esnasında motivasyonunuzun dağıldığını hissettiğiniz an bu egzersizleri uygulayın.
 5. Kendinize dikkat edin: Sınavların yoğun olduğu dönemlerde vücudunuzu yıpratmayın. Uyku düzeninizi değiştirmeyin. Kısa süreli bile olsa spor yapın. İyi beslenin. Kahvaltıları ihmal etmeyin.
 6.  Sınava yetişmek için strese girmeyin. Sınav salonuna mutlaka 15 dakika erken gelmeye çalışın. Sınava erken geldiğinizde sınav başlayana kadar stresiniz artıyorsa yanınızda sizi oyalayacak ve stresinizi unutturacak şeyler getirin. Sınav stresi yaşayan, heyecanlanan insanlarla sınavdan önce sohbet etmeyin.
 7. Sorulara odaklanın: Soruya odaklanmak için elinizden geleni yapın. Motivasyonunuz bozulursa soru çözmeyi bırakın. Arkanıza yaslanın. Kaleminizi açın. Zamanı düzenli kullanmaya dikkat edin. Sık sık olmamak kaydıyla saatinizi kontrol edin ve kalan süre içinde kaç soru çözeceğinizi hesaplayın. En kolay sorulardan başlayın. Yapamadığınız sorular üzerinde uzun süre uğraşmayın. Sınav başlangıcında talimatları okuyun ve sayfalara hızlıca göz atmayı ihmal etmeyin.
 8. Biraz kaygı normaldir: İnsanlar için az bir kaygının olmasında hiçbir zarar yoktur. Aksine heyecan, insanı uğraştığı şeyler için daha da hırslandırır. Hiç kaygı hissetmeyen insan tam motive olamamıştır. Sadece kaygının büyük bir heyecana dönüşmesini engelleyin.

Sınav Kaygısından Kurtulma Yolları Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fatih izci dedi ki:

  bende özgüvensizlik duygusu oluyor

 2. fatma dedi ki:

  sınav kaygısı

Yorum Yaz