Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Sigortacılık Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sigortacılık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sigortacılık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sigortacılık Bölümü Tanıtımı:

Günümüzde insanların kendilerini ve değerli mal varlıklarını garantiye alması, zarara uğraması durumunda karşılığını alabilmesi ancak ödediği primlerle olasıdır. Sigorta konusunda işlemleri yürütebilecek elemanlara gereksinim vardır. Bölüm bu tür işlemlerin yapıldığı şirketlere, bankalara eleman yetiştirir. Mezunların iş bulma imkanları geniştir.

Programın Amacı: Sigortacılık programının amacı, sigortacılık alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sigortacılık programında, muhasebe, ticaret hukuku, borçlar hukuku, istatistik ve matematik, sigorta muhasebesi, tarım sigortası, yangın sigortası gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Sigortacılık programına girmek isteyenlerin, sayısal yeteneğe, ayrıntılara dikkat edebilme gücüne sahip sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sigortacılık programını bitirenlere “Sigortacılık Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Sigortacılık meslek elemanının yaptığı işler, esasta muhasebecilerinkine benzer; kaza, yangın, hastalık sigortası yaptıranların kayıtlarını tutar, sigorta ödemelerinin yasalara uygun olarak yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları: Sigortacılık programını bitirenler, sigorta şirketlerinde görev alabilirler.

Sigortacılık Nedir, Sigortacılık Ne İş Yapar, Sigortacılık Maaşları, Sigortacılık İş İmkanları, Sigortacılık İş Çalışma Alanları, Sigortacılık Mesleği Hakkında Bilgiler, Sigortacılık Bölümünün Geleceği, Sigortacılık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sigortacılık Bölümü Tercih Edilir mi, Sigortacılık Tanıtımı, Sigortacılık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sigortacılık Mezunları Ne İş Yaparlar , Sigortacılık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sigortacılık İş Bulma Durumu

> Sigortacılık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Jale dedi ki:

  Sigortacılıkta para var

 2. müslüm çurka dedi ki:

  meraba sigortacılık mesleğinin karşılaştıgı sorunlar nelerdir yardımcı olabilirmisiniz

 3. Hüseyin Kavrık dedi ki:

  İi günler sigorta bölümünden mezun olduktan sonra sgk gibi devlet kurumlarinda çalışma imkanim var mı bilgilendirebilir misiniz yardımlariniz için teşekkürler sindiden

 4. Asya dedi ki:

  Ben bankacılık ve sigortacılık bölümü okuyorum birnci sınıfım sigortayı tercih etsem sigorta acentesi nasıl açabilirim maaşım nekadar olur.?

 5. Nesli dedi ki:

  Sigortacılık bölümünden mezun olunca acente açma belgesi gibi birsey mi alıyoruz. Alaniliyormuyuz yani acente açmak daha kolay mı oluyor biri yanitlayabilirmi?
  Teşekkür ederim şimdiden ..

  1. Akademisyen dedi ki:

   Arkadaşlar sigorta acentesinde çalışmak istiyorsanız herhangi bir şart aranmıyor. Lise mezunu olan acentede çalışabilir. Fakat eğitimini alan kişiler daha çok tercih ediliyor. Şöyle söylemek gerekirse acente açıp başında oturucam diyorsanız önlisans mezunları veya lisans mezunları SEGEM diye adlandırdığımız (Teknik Personel Yeterlilik Belgesi) sınavından 60 yukarısı alıp sertifikayı alıyorsunuz. Sadece bu belge ile yetkili acente sahibi olabilirsiniz.

 6. Ayşegül dedi ki:

  Ya ben lise 2ye geçtim muhasebe çıktı alanım 10.sınıfın sonunda da bölüm olarak sigortacılık seçicem ama sayısalım fazla iyi değil o sıkıntı olurmu bilen biri kütfen cevaplasın

 7. yusuf dedi ki:

  sigortacılık okumayı düşünüyorum ilerki senlerde acente açmayıda düşünüyorum ama ilerki senlerde bu meslek ölürmü

  1. sigortacı adayı dedi ki:

   Bence okunabilir bi bolum gelismekte olan bi sektör pisman olmazsin bence
   kendini gelistirirsen kolayca ilerleyebilirsin

 8. Eray dedi ki:

  Bizim lisede sigortacılık bölümü var onun alanlarindan 2 yillik sinavsizda denizcilik ulastirma ve hava ulasrima vb. Seyler var bunlar ne oluyor

 9. sigortacı dedi ki:

  kesinle okunması gereken bölüm tüm özel şirketlerde iş olanagınız bulunuyor heryer sigorta acensesi zaten aç kalmazsın ayrıca acente açıp paraları boş senet satarak cukkalarsın …

 10. ayazma dedi ki:

  arkadaşlar ben 2008 sigortacılık mezunuyum eğer sigorta acentası açmıyacaksanız bu bölümü okumanızı tavsiye etmem.kamuda memur olmanız için de çok zor bir bölümdür çünkü bu bölümden memur alımı olmuyor.3001 den tercih yapıbiliyorsunuz oda çok yüksek puanla kapatıyor.

 11. kerem dedi ki:

  muhasebe üzerinden bu bölüme geçiş olabilir mi _?

 12. sibel dedi ki:

  sayısala çok gerek varmı matamatikle aramız yoksa ne olacak

 13. mehmet dedi ki:

  sigortacı nerelerde çalışır ve maaşı ne kadardır?bankalarda ve sigorta şirketlerinde iş bulma olanağı yüksek mi?

 14. mehmet dedi ki:

  sigortacı nerelerde çalışır ve maaşı ne kadardır?bankalarda ve sigorta şirketlerinde iş bulunması kolaymı ??

 15. BESTAMİ DEMİREL dedi ki:

  MERHABA;
  SİGORTA ACENTELERİNİN GÜNLÜK OLÇARAK YAPTIĞI İŞLERİ SÖYLER MİSİNİZ? MAİL OLARAK GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

 16. aydın dedi ki:

  sıgaorta bölümünü secsem ış olnagndan sonra maas ne olur ve kamu alannda ıs bulabılırmıyım

 17. gamze dedi ki:

  sigortacı nerelerde çalışır ve maaşı ne kadardır?

  1. Zeynep dedi ki:

   bankalarda ve sigorta şirketlerinde çalışabilirsiniz.

Yorum Yaz