Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Sigaranın Dişlere Verdiği Zararlar

Sigaranın dişlere zararları nelerdir, sigaranın dişlere verdiği zararlar kısaca

Sigara kalp, akciğer ve damarlara zarar verse de vücutta ilk temas ettiği nokta ağız ve dişlerdir. Sigaranın içindeki binlerce zararlı madde ısıyla da birleşince diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ağız kokusu yapar, ağızdaki kimyasal yapıyı bozar, diş plağı oluşumuna neden olur, uzun süre sigara içildiği takdirde diş lekeleri oluşturur ve ileride dildeki tat alma dokusunu zedeler.

Sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazla ağız ve diş rahatsızlıklarına rastlanmıştır. Günde bir paket sigara içmek, diş dokusunda %20 kayba neden olur. Sigara içen gençlerde periodontal hastalıkların görülme riski, yaşlı sigara içicilere göre üç kat daha fazladır.

Ağız ve damak kanserlerinin %75’i sigara kullanımından kaynaklanır. Sigara içmeyi bırakan bir kişinin kanser olma riski, ancak on dokuz yıl sonra hiç sigara içmeyen bir kişinin kansere yakalanma riskine eşitlenir.

Sigara kullanımında ağızda ağrısız şişlik oluşabilir. Daha sonraki dönemlerde bu şişlik ağrılı olabilir. Ağız lekeleri, ağız uyuşması, konuşma zorlukları yaşamak, yutkunmada ağrı ve çene hastalıklarına sebep olabilir.

Ağız sağlığının korunması için günde iki kez dişlerin fırçalanması, diş fırçalamada diş ipinin kullanılarak diş aralarında kalabilecek yemek artıklarının temizlenmesi, dil yüzeyinin fırçalanması ve altı ayda bir diş sağlığınızı takip etmek adına doktora görünmesi tavsiye edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz