Ses Nasıl Oluşur Nasıl Yayılır

ses-nedir-nasil-olusurSes, günlük hayatta olmazsa olmaz bir unsurdur çünkü çevremizdeki her maddeden bir takım sesler çıkar ve insanlar ya da hayvanlar çevrelerindeki maddeleri anlamlandırabilmek için bu seslere ihtiyaç duyarlar. Örneğin; köpeklerin, kedilerin, horuzların ve daha bir çok canlının kendisine özgü çıkardığı sesler vardır. Peki ses nasıl olur ve nasıl duyarız?

Yeryüzünde bulunan bir maddenin titreşim halinde meydana getirdiği şeye “Ses” adı verilir. Ses, o maddenin bulunduğu ortamın titreşmesi sayesinde dalgalar vasıtası ile bir yerden bir yere taşınarak iletilmektedir.

Dalgalar şeklidne kaynaktan alınarak çevreye yayılan ses, yayılmak için mutlaka bir ortama gereksinim duymaktadır. Çünkü ses dalgaları boşlukta kesinlikle yayılamaz bu nedenle de uzay boşluğu gibi alanlarda ses yayılmamaktadır.

Katı maddelerde en hızlı şekilde yayılan ses, gaz maddelerde ise en yavaş hali ile yayılmaktadır. Bu nedenle de ses yayılırken yayılma hızının ortam türü ile ve fiziksel koşullar ie yakından ilgisi vardır. Buna göre sesin yayılacağı ortam ne kadar yoğun ve sıcak ise sesin yayılma hızı da o kadar artacaktır.

İnsanlar ve diğer omurgalı canlılar akciğerleri, ağızları ve ses telleri sayesinde çıkardıkları sesleri ortam koşullarına bağlı olarak çevrelerine yayarlar. Hava, akciğerlerden gelirken soluk borusu yardımı ile gırtlağa çıkar ve gırtlaktaki ses telleri bu hava ile titreşir ve bu olay sonucunda ses meydana gelmiş olur. Canlılar oluşan bu sesi ağızları ve dişleri sayesinde çevrelerine çıkarırlar. Böylece bu sesler sayesinde de canlılar birbirleri ile iletişim kurarlar.

Ses Nasıl Oluşur ve Nasıl Yayılır Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.