Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Serbest Bölge Nedir Türkiye’deki Serbest Bölgeler

imageÜlkemizde bulunan bölgeler siyasi özelliklerine, ekonomik özelliklerine ve coğrafi konumlarına göre bölümlere ve gruplara ayrılmıştır. Bu siyasi bölgelerden birisi de serbest bölgelerdir.

Serbest bölgeler; yer aldıkları ülkenin sınırları içinde bulunur ancak vergi, dış ticaret ve gümrük mevzuatı gibi konularda gümrük hattı mallar gümrük olmadan ülkeye girebilir. Serbest bölgelerde gümrük olmadan ülkeye giren bu mallar depolanır; gümrük vergisi, KDV, gelir vergisi gibi belgelerine ücret ödenmez ve bu ücretler ödenmeden de bu mallar tekrar diğer ülkelere satılabilir. Şayet bu mallardan gümrük vergisi alınıyor ise bunun sebebi; malların bulunduğu bölgeden gümrük vergisi alınan başka bir bölgeye nakledilmesi ile meydana gelmektedir.

Türkiye’de serbest bölgeler de Türkiye Gümrük Bölgesi’nin önemli bir kısmını oluşturur ve toplam da 19 adet Türkiye’de serbest bölge bulunur.

Türkiye’deki Serbest Bölgeler Nelerdir?

Antalya serbest bölgesi, Ege Serbest Bölgesi, Mersin Serbest Bölgesi, İstanbul-Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi, Trabzon Serbest Bölgesi, İstanbul-Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi,Doğu Anadolu Serbest Bölgesi, Mardin Serbest Bölgesi, İMKB Uluslararası Menkul Kıymetler Serbest Bölgesi, Avrupa Serbest Bölgesi, Gaziantep Serbest Bölgesi, Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi, Bursa Serbest Bölgesi, Denizli Serbest Bölgesi, Kocaeli Serbest Bölgesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi.

Yukarıda saymış olduğumuz bu bölgeler ülkemizde bulunan serbest bölgelerdir. Bu bölgelerde gümrüğe giren mallardan ücret, KDV ve benzeri ücret alınmamaktadır.

Serbest Bölge Nedir Türkiye’deki Serbest Bölgeler Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Seher dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Serbest Bölge Nedir Türkiye’deki Serbest Bölgeler mükemmel ötesi olmuş, Ben Kırıkkale il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz