Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Temmuz 2018

Semaver Kitap Özeti

Semaver“Semaver” adlı kitap on dokuz hikayeden meydana gelmiştir. Kitaba adını veren hikaye ise birinci hikaye olan “Semaver”dir.

Semaver Kitap Özeti:

Ali, İstanbul Halıcıoğşu’ndaki bir fabrikada çalışan işçidir. Annesi ile yaşayan Ali, oldukça mutlu birisidir. Ali’nin annesi her sabah ezanından sonra Ali’yi uyandırır. Ali ise uyandıktan sonra kızarmış ekmek kokusu ile buram buram kokan odada semaverin kaynama ahengine dalıp gider. Bu sırada da semaveri; içinde ıstırap, grev, patron olmayan bir fabrikaya benzetirdi. Annesinin ölümü ile ali yıkılır ve üzüntülere boğulur. Bir gün ansızın sabah ezanı vaktinde semaverin başına gelir ancak sanki annesi ile semaver de ölmüştür; artık o semaver kaynamaz olur…

Annesinin ölümü ile kaynayışını büyük bir hayranlıkla izlediği semaverin yerini ise salep güğümü almıştır. Fabrika işçisi olan Ali, annesinin ölümü ile sanki o semavere de düşman olmuştur. Çünkü annesi yaşarken hep o semaver kaynardı ve mutluluklarının bir parçası da o semaver idi. Ali, annesi öldükten sonra semaveri de üzüntüsü ile terk etmiştir ve artık sadece hayat yoldaşı cezvede kaynatarak sadece içmiş olmak için içtiği o semaverdeki tadı ve huzuru bulamadığı saleptir.

Semaver Kitabının Özeti Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. servet dedi ki:

    Çok kısa ama güzel, çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, semaver özeti ve konusu kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

    1. Anonim dedi ki:

      Gerçekten bğendim

Yorum Yaz