Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Şehzade Beyazıt Nasıl Öldü

Şehzade beyazıt nasıl ölmüştür hakkında bilgi kısaca, Şehzade beyazıt nasıl öldü

1525 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Şehzade Beyazıt, 25 Eylül 1561’de hayatını kaybetmiştir. Beyazıt şehzadeliği süresince annesi Hürrem Sultan tarafından desteklenmiştir. Annesi Hürrem Sultan onun tahta çıkmasını istemektedir. Adeta Şehzade Beyazıt’ın koruyucusu haline gelen Hürrem Sultan 1558 yılında hayatını kaybettikten sonra Beyazıt kendisini desteklemesi için beylerden ve ağalardan yardım istemiştir. Lala Mustafa Paşa ise kendisini sürekli doldurmuştur ve Beyazıt yüreklenmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, oğulları Beyazıt ve Selim’i Osmanlı Devleti’ne taraftar toplaması amacı ile Amasya ve Konya’ya gönderdiğinde Beyazıt bunu dinlememiş ve Kütahya’da bulunmaya devam etmiştir. Sancağından çıkarsa katlinin vacip olması ile ilgili fetvalar verilmeye başlanmıştır.

Zaman geçse de Beyazıt bu davranışından sonra affedilmemiştir ve sonunda Şehzade ile ilgili yakalama kararı çıkmıştır. Bunun üzerine Beyazıt ailesini yanına alarak kaçmaya başlamış ve İran şahı Şah Tahmasb’a sığınmıştır. İran’da büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Şah Tahmasb ile Kanuni Sultan Süleyman arasında Şehzade Beyazıt ve ailesinin iade edilmesi ile ilgili pazarlıklar yapılmıştır. Bir süre devam eden yazışmalar sonucu iki hükümdar anlaşmaya varmıştır ve Şah Tahmasb 1.200 milyon altın ve Kars kalesinin kendisine verilmesi karşılığında Beyazıt’ı ve ailesini Sultan Süleyman’a geri verecektir. Osmanlı Devleti’nden yola çıkan elçiler Beyazıt ve ailesini teslim alacakları yer olan Kazvin’e gitmişler ve amaçlarına ulaşmışlardır. Osmanlı görevlileri Beyazıt’ı ve oğullarını katlini boğarak gerçekleştirmişlerdir.

sehzade-beyazit-450x374

Şehzade Beyazıt Nasıl Öldü Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayten dedi ki:

    son kez diyorum bin tane beyazıt tek bir mustafa etmez.

Yorum Yaz