Sazlıdere Savaşının Önemi

Sazlıdere savaşı sonuçları sazlıdere savaşı kimler arasında yapılmıştır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Sazlıdere savaşı 1363 yılında yapılmıştır. I. Murat tahta çıktığında hemen fethlere koyuldu ve Balkan fetihleri oldukça hızlı ve bir o kadar da uzun sürdü. I. Murat’ın balkan seferlerinden artık rahatsız olan Macarlar ve Bulgarlar sonunda iş birliği yaptılar ve Sazlıdere bölgesinde Osmanlı devleti ordusunu durdurabilmek için çalışmalara başladılar. Macarların ve Bulgarların çabaları sonucunda Osmanlı Devleti ve Bulgarlar arasında Sazlıdere bölgesinde savaş başladı. Sazlıdere savaşında Osmanlı Devleti galip oldu ve Sazlıdere savaşının ardından Osmanlı devleti Edirne’ye giriş yaptı. Bu olaydan kısa bir süreç sonrasında da Osmanlı devleti Edirne’yi kendi topraklarına kattı ve Edirne başkent oldu.

Sazlıdere savaşı sonucunda Bizans İmparatorluğunun Avrupa ve Balkanlar ile kara bağlantısı görevi gören bölge Osmanlı Devleti tarafından alınmış oldu. Ayrıca Osmanlı Devleti Edirne’yi ele geçirdikten sonra Avrupa devleti, Osmanlı devletini bir tehlike olarak görmeye başladı ve Haçlı seferleri tekrar cereyan etmeye başladı.

Sazlıdere Savaşı Nedenleri ve Sonuçları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.