Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Sat Faik Abasıyanık Kimdir

Bu sayfamızda Sait Faik Abasıyanık kimdir sorusuna cevap vererek Sait Faik hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1906 senesinde Adapazarı’nda doğan Sait Faik Abasıyanık, ilk olarak İstanbul Erkek Lisesi’nde ardından da Bursa’da öğrenim görmüştür. Abasıyanık, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde yüksek öğrenimine başlamış ancak bu okulu yarım bırakarak ekonomist olmaya karar vermiştir. Bunun ardından ekonomi öğrenimi görmek için Lozan’a gitmiştir. Burada kısa bir süre kalmasının ardından da Fransa’ya geçiş yapmıştır. Ancak burada da yükseköğrenimini tamamlayamamış ve yeniden 1935 senesinde yurda dönmüştür.

Abasıyanık edebiyata ilk olarak şiir ile başlamıştır. Ardından hikaye türüne yönelmiştir. Abasıyanık ülkemizde modern hikayeciliğin öcülerinden biri kabul edilmektedir. Yazdığı eserleri konularına göre çocukluk hatıraları, Adapazarı ve Bursa’da geçen günleri, Fransa yılları, İstanbul’un kenar mahalleleri, Burgaz Adasında geçen günler ve balıkçılar şeklinde sınıflandırmak mümkündür. Kahramanları se işçiler, balıkçılar, sefil çocuklar ve aylak insan tipleridir.

Şimdi Sevişme Vakti, Kayıp Aranıyor, Semaver, Sarnıç, Lüzumsuz Adam Mahalle Kahvesi en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Sait Faik ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz