Samanyolu Nedir

Samanyolu nedir kısaca, Samanyolu özellikleri hakkında bilgi

SAMANYOLU (Coğrafya)

Havanın açık olduğu gecelerde gökyüzünde boydan boya görülen uzun yıldız kümesidir. Gökyolu, Hacılaryolu, Galaksi, Samanyolu milyon­larca yıldızın meydana getirdiği bir yıldız­lar topluluğudur. Samanyolu boylamı ve Samanyolu enleminden oluşan bir koordi­nat sistemi hazırlanmıştır. 0°’den 360°’ye kadar değişen Samanyolu boylamları, Samanyolu ekvatoruyla gökküre ekvatorunun kesiştikleri noktadan başlar. Bu kesişme noktası gökküre üzerinde Kartal takımyıl­dızı bölgesi içine düşmektedir. Samanyolu enlemleriyse, Samanyolu ekvatorundan iti­baren kuzey yarıküre için 0°’den 90°’ye, güney yarıküre içinde 0°’den 90°’ye kadar değişirler. Samanyolunun kuzey kutbu “Coma Berenice” takımyıldızı bölgesi içine düşmektedir. Samanyolu, ekvatora oranla 62° eğiktir.

Samanyolunda yıldızlardan başka nebülözler ve yıldızlar arası maddeden olu­şan çok seyrelmiş bulutlar da vardır. Teleskopik araştırmalar, Samanyolu’ndaki yıldızların sayısının yıldızların zahiri par­laklıklarda ters orantılı olarak arttığını or­taya koymuştur.

Samanyolunda bütün yıldızların sayı­sının 100 milyar olduğu hesaplanmıştır.

Güneş, Samanyolu’nun “Orion kolu” denilen kolunun iç kenarında bulunur. Persea kolu denilen ikinci bir kolun varlığı da radyoastronomi aracılığıyla ortaya kon­muştur. Bu kol, Samanyolu’nun dışına doğru, yaklaşık olarak 8.000 ışık yılı uzak­lıkta bulunmaktadır. Her iki kolun da içbü­key tarafları, Samanyolu’nun rotasyon yö­nüne doğru dönüktür, uçları ise Samanyolu düzleminin dışına doğru çıkık­tır. Samanyolu’nun toplam çapı 80.000­100.000 ışık yılı kadardır, merkezi Gü­neş’e göre 30.000 ışık yılı uzakta, Sagittarius doğrultusunda bulunur. Güneş’in yakı­nında Samanyolu’nun kalınlığı 1.000­2.000 ışık yılı arası olup, bu kalınlık mer­kezde 3.000-4.000 ışık yılını bulur. Sa­manyolu’nun kenarına doğru yıldızlar sey­rekleşir ya da ikinci yıldız kümeleri teşkil ederler. Güneş, Samanyolu düzleminin üst tarafında yani Kuzey Kutbu tarafında olup, Coma Berenice takım yıldızlarına yaklaşık olarak 50 ışık yılı uzaklıktadır.

Helezon biçiminde olduğunu söyledi­ğimiz samanyolunun birkaç önemli kofu vardır. Bunların başlıcaları Perseus, Orion, Asittarius kollarıdır. Samanyolu’nda sayısız yıldızlar ve birçok nebulalar vardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.