Rönesans’ın İtalya’da Başlayıp Gelişmesinin Nedenleri Neler Olabilir

rönesans ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle Avrupa’yı, sonrasında ise dalga dalga tüm dünyayı etkileyen düşünce akımlarından bir tanesi de rönesans olmuştur. Rönesans, kelime anlamı itibari ile yeniden doğuş anlamına gelmektedir. Bu yeniden doğuş aslında insancıl yaklaşımda, düşüncede, evrene bakış açısında olan değişikliği ifade etmektedir. Avrupa’da çeşitli olayların sonucunda insanların zihinlerinde özgürleşme başlamış, insanlar kilisenin baskısından ve dogmalarından uzaklaşarak bilim ve sanat üretmeye başlamışlardır.

rönesans ile ilgili görsel sonucu

İtalya, konumu itibariyle Doğu ve Batı kültürlerinin kesiştiği noktalardan birinde bulunmaktaydı. İtalya, sahip olduğu limanlar nedeniyle Orta Doğu ve Afrika ülkeleriyle de yakın temas halinde bulunan bir ülke olduğu için buraların düşünce akımlarından, kültürlerinden de etkilenmiş bir halka sahipti. Ayrıca İtalya içerisinde bulunan Papalık bölgesinin sahip olduğu geniş kütüphaneler, geçmişe ve evrene dair pek çok kıymetli bilgiyi içeren elyazması kitapları bulunduruyordu. Bununla birlikte İstanbul’un Türkler tarafından fetih edilmesiyle birlikte Bizanslı pek çok felsefeci, bilim insanı gibi kişiler, burada insanların düşüncelerinin şekillennmesine yardımcı oldu. İtalya’nın sahip olduğu bu avantajlar, rönesans gibi bir hareketin İtalya içerisinde rahatlıkla çevre bulmasını sağladı.

Rönesans hareketi, kısa süre içerisinde insanlar tarafından benimsendi ve İtalya sınırlarının dışına çıkmaya başladı. Zamanla Fransız, İngiliz, Hollandalı halklar da bu düşüncelerden etkilendiler ve rönesans akımına kapıldılar. Bununla birlikte o dönemde matbaaların da yavaş yavaş kullanılmaya başlaması ile birlikte bilgi, kısa sürede rahatlıkla insanlar arasında yayılabilir hale geldiğinden dolayı rönesans öncelikle İtalya’da, sonrasında ise Avrupa’da etkili olmuştur.

Rönesans’ın İtalya’da Başlayıp Gelişmesinin Nedenleri Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.