Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Romantizm Akımının Özellikleri

Bu sayfamızda Romantizm akımı nedir sorusunun cevabını vererek Romantizm akımının özellikleri hakkında bilgi veremeye çalışacağız.

  1. yüzyılın sonlarına doğru Fransa’da Klasisizm akımına tepki olarak doğmuştur. Duygu, coşku ve sembole aşırı şekilde yer veren bir sanat akımıdır.

Romantizm akımında duyguların coşkunluğu, şüphecilik, hastalık solgunluk, melankoli, hüzün, gece, ay ışığı, sarı, hayal ve rüya ile ilgili söyleyişler ön plandadır.

Duygu ve hayale önem veren romantizm, şiir, roman, hikaye, tiyatro başta olmak üzere bütün edebi türleri etkilemiştir. Temel düşünceleri; tabiat sevgisi, Hristiyanlık duygusu, karşıtlıklar, hastalık acındırma, milli tarih, yerli motifler ve tasvirciliktir. Romantizimde sanat toplum içindir, anlayışı hakimdir.

Başlıca temsilcileri Victor Hugo, Rousseau, Goethe, Schiller, Lord Bayron ve Shakespeare’idr. Türk edebiatında ise Namık kemal, Ahmet Mithat Efendi, Abdülhak Hamit Tarhan, Recaizade Mahmut Ekrem’dir. Halide Edip, Halit Ziya ve Yakup Kadri de kısmen romantizm akımından etkilenen sanatçılarımızdır.

Romantizm Akımının Temsilcileri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz