Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Robot ve Android Arasındaki Farklar

Robot ve Android Arasındaki Farklar Nelerdir

Mekanik ve elektronik devrelerden meydana gelen, gerektiğinde bir uzuv gibi parçalara sahip olan yapılara robot adı verilmektedir. Android ise yunancadan dilimize geçmiş olan İnsansı anlamına gelen bir sözcüktür. Androidler de tıpkı robotlar gibi parçalardan emydana gelmişlerdir hatta yeni nesil androidlerde insansı dokular da kullanılmaktadır. Andoridler üst düzey işlemcileriyle karar verebilen gerektiğinde düşünebilen robotlar anlamındadır.

Robotlar günümüzde endüstriyel üretimde çok geniş bir yelpazede iş gücünü oluşturmaktadır. Bunların çoğu kol şeklinde yapılmış olan robotlardır ve monte, kaynak, boya , birleştirme gibi alanlarda işgücü olarak kullanılmaktadırlar.

Robotların karar verme yetisi bulunmamaktadır. Androidler ise programlandırıldıkları ölçüde karar verme yetisine sahiptirler. Robotların aksine androidler konu ile ilgili çok karmaşık problemleri çözebilme yeteneğine sahip insansı robotlardır. Robotların hareket yetisi iş ile sınırlıdır. Robotlar belirli bir amaç doğrultusunda dizayn edildiklerinden ötürü güçlü ve heybetli yapılardır oysa androidler daha insansı ölçülerde yapılmışlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hande dedi ki:

    çok güzel olmuş ellerinize sağlık sayenizde hep başarılıyım

Yorum Yaz