Rembrandt van Rijn

Bugün Hollandalı ünlü ressam Rembrandt van Rijn’in 407. yaş günü, tarihe adını altın harflerle yazdıran bu önemli ressam Rembrandt van Rijn kimdir, kendisi hakkında bizler de bilgiler derledik.

Rembrandt van Rijn Hollanda’nın Leiden kentinde 1606 yılında dünyaya gözlerini açmış; 63 yaşındayken 1669 yılında yine aynı ülkenin Amsterdam kentinde hayatını kaybetmiş meşhur bir ressam ve baskı ustasıdır.

rembrandt-van-rijnGölgelerin ve ışığın ressamı olarak lanse edilen Rembrandt van Rijn, yaşadığı dönem boyunca gerek Hollanda gerekse Avrupa’da bilinen en yetenekli ressam olarak tanınmıştır. Hollanda’nın sanat bakımından özgürlüklerin yaşandığı bir dönemde sanatını icra etme fırsatını yakalamış olan Rembrandt van Rijn bugün de Avrupa’nın gelmiş geçmiş sayılı en iyi ressamlarından biri olarak gösterilmektedir.

Varlıklı bir ailenin çocuğu olan olarak dünyaya gözlerini açan ünlü ressam, Harmen Gerritsz ve Cornelia çiftinin çocuğudur. Babası bir değirmenciydi ve zengindi; bu zenginliğin de etkisiyle Leiden Üniversitesi’nde eğitime başlayan Rembrandt van Rijn yine dönemin ünlü ressamlarından biri olan Jacob van Swannenburg’un gözüne girmeyi başarmıştır.

Bir süre sonra 1656 yılına gelindiğinde iflası duyurulan ünlü ressamın bütün mal varlığı ve evi dahil, eserleriyle birlikte açık arttırma usulüyle satılmıştır ancak borçlarından tamamen kurtulamamıştır. Borçlarından bir nebze kurtarabilmeleri için iki arkadaşı onu yanlarında işe almışlardır. 1663 ve 1668 yıllarında sırayla bu iki arkadaşının ölmesiyle iş düzeni de bozulmuştur. Zaten hemen 1 yıl sonra 4 Ekim 1669 tarihinde Rembrandt da hayatını kaybetmiş ve ölümünden 4 gün sonra Amsterdam’da bilinmeyen bir mezarlığa defnedilmiştir.

Rembrandt van Rijn Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.