Reform Hareketleri Bilimin Gelişmesine Nasıl Katkıda Bulunmuştur

Reform hareketleri düşünce sisteminin temelini tamamen değiştiren ve bilimin farklı bir yolda devam etmesine ortam hazırlayan, aynı zamanda da bir çok sonucu da beraberinde getiren önemli bir olay olmuştur. Bu yazımızda Reform hareketleri bilimin gelişmesine nasıl katkıda bulunmuştur kısaca sizlere açıklayacağız.

ronesansİlk kez Almanya’da Martin Luther ile kıvılcım alan Reform hareketleri ile Martin Luther tarafından kilisenin Endüljans uygulaması başta olmak üzere adeta attığı her adım eleştirilmeye başlanmıştır. Luther, Endüljans olayının tamamen uydurma olduğunu günahlarını sadece tanrının bağışlayabileceğini savunmaya başlamıştır ve kilisenin duvarına bir bildiri asarak bu işi daha da genişletmiştir.

MArtin Luther’in kiliseye karşı bu eleştirel tavrı ise aslında o dönemdeki skolastik düşünce yapısını yok etmeye yönelik ilk adım olmuştur. Reform hareketlerinden önce insanların düşüncelerini söyleyemedikleri ve kilisenin dediklerine halkın körü körüne inandığı bir sistem vardı ancak Martin Luther’in bu hareketi insanların kiliseyi ve kilisenin oluşturduğu düzeni sorgulamalarına ortam hazırlamıştır.

Reform hareketlerinin sonucunda ise din ve devlet adamları toplum üzerinde kurmuş oldukları baskı ve etkiyi tamamen kaybettiler çünkü toplum bilinçli ve düşüncelerini ifade edebilen hale geldi böylece okulların üzerindeki kilise etkisi de kaldırılarak eğitimde de laikliğe gidildi ve özgür düşünce ile öğrenciler yetiştirilmeye başlandı.

Reform hareketleri sonucunda bilim de devasa ölçüde gelişme göstermiştir çünkü halk, eğitim gören öğrenciler ve blim adamları kiliseden, kilisenin baskısından ve skolastik düşünce sisteminden kurtularak özgür düşünce ortamına kavuştu. Böylece insanlar düşüncelerini özgür bir şekilde ifade ederken aynı zamanda da araştırmalar ve bilimsel çalışmalar özgür bir şekilde yapılmaya başlandı.

Reform Hareketleri Bilimin Gelişmesinde Nasıl Katkıda Bulunmuştur Yorumlarınızı Sorularınızı ve Bilgilerinizi Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.